بررسی فناوری ۵G – هر آنچه باید در مورد ۵G بدانید.

5G بررسی فناوری 5G - هر آنچه باید در مورد 5G بدانید.

در این مقاله هر آن چیزی که در مورد فناوری ۵G لازم است بدانید را خواهید یافت.  چگونه ۵G کار می‌کند؟ چرا ۵G  مهم است؟ و چگونه نحوه اتصال و ارتباط جهان را تغییر می‌دهد؟

 

فناوری ۵G چیست؟

فناوری 5G

۵G  نسل پنجم شبکه تلفن همراه و یک استاندارد جهانی بی سیم جدید پس از شبکه های ۱G،۲G ، ۳Gو ۴G است. ۵G نوع جدیدی از شبکه را فعال می‌کند که برای اتصال تقریباً همه چیز از جمله ماشین‌ها، اشیا و دستگاه‌ها طراحی شده است.

 

فناوری بی سیم ۵G دارای مزایای ویژه ای همچون ارائه بالاترین سرعت، تأخیر بسیار کم، قابلیت اطمینان بیشتر، ظرفیت شبکه عظیم، در دسترس بودن بیشتر و تجربه کاربری یکنواخت تر به کاربران بیشتر است. عملکرد بالاتر و بهره وری بهبود یافته، موجب تقویت تجربیات کاربر جدید شده و صنایع جدید را به هم متصل می کند.

 

چه تفاوت هایی بین نسل های قبلی شبکه های تلفن همراه و ۵G وجود دارد؟

نسل های قبلی شبکه های تلفن همراه ۱G، ۲G، ۳G و ۴G هستند.

 

نسل اول – ۱G

دهه ۱۹۸۰: صدای آنالوگ ۱G ارائه شد.

 

نسل دوم – ۲G

اوایل دهه ۱۹۹۰: ۲G صدای دیجیتال را معرفی کرد به عنوان مثال CDMA- Code Division Multiple Access)).

 

نسل سوم – ۳G

اوایل دهه ۲۰۰۰: ۳G داده های تلفن همراه را به ارمغان آورد مانند CDMA2000))

 

نسل چهارم – ۴G

دهه ۲۰۱۰: ۴G عصر پهنای باند تلفن همراه را آغاز کرد.

 

۱G، ۲G، ۳G و ۴G همگی به ۵G منتهی شدند که به گونه ای طراحی شده است که اتصال بیشتری نسبت به قبل در دسترس داشته باشد.

 

۵G یک رابط بیسیم یکپارچه و توانمندتر است و با ظرفیت گسترده ای طراحی شده است تا مدل های استقرار جدید را توانمند کند و خدمات جدیدتری ارائه دهد.

 

با سرعت بالا، قابلیت اطمینان بیشتر و تأخیر ناچیز، فناوری ۵G اکوسیستم تلفن همراه را به قلمروهای جدیدی گسترش می دهد. ۵G بر هر صنعتی تأثیرگذار است؛ بطوری که می تواند حمل و نقل ایمن تر، مراقبت های بهداشتی از راه دور، کشاورزی دقیق، لجستیک دیجیتالی و غیره را به واقعیت تبدیل کند.

 

چگونه و چه زمانی فناوری ۵G بر اقتصاد جهانی تأثیر می گذارد؟

download 1 1 بررسی فناوری 5G - هر آنچه باید در مورد 5G بدانید.

۵G باعث رشد جهانی می شود.

 

  • ۱۳٫۱ تریلیون دلار تولید اقتصاد جهانی
  • ایجاد ۲۲٫۸ میلیون دلار شغل جدید
  • ۲۶۵ میلیارد دلار سرمایه جهانی ۵G و تحقیق و توسعه سالانه طی ۱۵ سال آینده

 

از طریق یک مطالعه شاخص اقتصاد فناوری ۵G، دریافتیم که اثر اقتصادی کامل ۵G احتمالاً تا سال ۲۰۳۵ در سراسر جهان تحقق خواهد یافت.

۵G از طیف گسترده‌ای از صنایع حمایت می‌کند و به طور بالقوه امکان تولید کالاها و خدمات به ارزش ۱۳٫۱ تریلیون دلار را فراهم می‌کند.

این تاثیر بسیار بیشتر از نسل های قبلی شبکه است. الزامات توسعه شبکه جدید ۵G نیز فراتر از بازیگران سنتی شبکه تلفن همراه به اندازه صنایعی مانند صنعت خودرو گسترش می یابد.

 

این مطالعه همچنین نشان داد که زنجیره ارزش   ) ۵Gشامل OEM ها، اپراتورها، سازندگان محتوا، توسعه دهندگان اپلیکیشن و مصرف کنندگان) به تنهایی می تواند تا ۲۲٫۸ میلیون شغل ایجاد کند. و بسیاری از برنامه های نوظهور و جدید وجود خواهند داشت که در آینده معرفی خواهند شد. تنها زمان نشان خواهد داد که اثرکامل “۵G” بر اقتصاد چه خواهد بود.

 

فناوری ۵G در چه جاهایی استفاده می شود؟

60 بررسی فناوری 5G - هر آنچه باید در مورد 5G بدانید.

به طور کلی، ۵G  در سه نوع اصلی خدمات متصل، از جمله پهنای باند موبایل پیشرفته، ارتباطات حیاتی و اینترنت اشیای عظیم استفاده می شود. قابلیت تعیین کننده ۵G  این است که برای سازگاری پیشرو طراحی شده است – توانایی پشتیبانی انعطاف پذیر از خدمات آینده که امروزه ناشناخته هستند.

 

پهنای باند پیشرفته موبایل

فناوری تلفن همراه ۵G  علاوه بر اینکه گوشی‌های هوشمند ما را بهتر می‌کند، می‌تواند تجربه‌های همه جانبه جدیدی مانند VR و AR را با نرخ داده سریع‌تر و یکنواخت‌تر، تأخیر کمتر و هزینه کمتر به ازای هر بیت به ارمغان بیاورد.

 

ماموریت، ارتباطات مهم و ضروری

فناوری ۵G خدمات جدیدی را ایجاد می‌کند که می‌تواند صنایع را با لینک‌های بسیار قابل اعتماد، در دسترس و کم تأخیر مانند کنترل از راه دور زیرساخت‌های حیاتی، وسایل نقلیه و روش‌های پزشکی متحول کند.

 

اینترنت اشیا عظیم

۵G قرار است به طور یکپارچه تعداد زیادی از حسگرهای تعبیه‌ شده را تقریباً در همه چیز از طریق توانایی کاهش نرخ داده، قدرت و تحرک به هم متصل کند و راه ‌حل‌های ارتباطی بسیار کم‌ هزینه ‌ای را ارائه دهد.

 

سرعت ۵G  چقدر است؟

3149184 بررسی فناوری 5G - هر آنچه باید در مورد 5G بدانید.

۵G برای ارائه حداکثر سرعت داده تا ۲۰ گیگابیت بر ثانیه بر اساس الزامات IMT-2020 طراحی شده است.

اما فناوری ۵G چیزی فراتر از سرعت آن است. علاوه بر اوج نرخ داده بالاتر، ۵G  به گونه ای طراحی شده است که ظرفیت شبکه بسیار بیشتری را با گسترش به طیف های جدید مانند mmWave فراهم کند.

۵G همچنین می‌تواند تأخیر بسیار کمتری را برای پاسخ ارائه دهد و‌ بطور کلی تجربه کاربری یکنواخت‌ تری را ارائه دهد تا نرخ داده‌ها به طور مداوم بالا بماند، حتی زمانی که کاربران در حال حرکت هستند.

 

آیا ۵G در حال حاضر موجود است؟

بله، ۵G  در حال حاضر اینجاست. جالب است بدانید اپراتورهای جهانی، راه اندازی شبکه های جدید ۵G  را اوایل سال ۲۰۱۹ آغاز کردند. همچنین، همه تولیدکنندگان بزرگ تلفن در حال تجاری سازی تلفن های ۵G  هستند. و به زودی، حتی افراد بیشتری ممکن است بتوانند به ۵G دسترسی داشته باشند. در ایران نیز اپراتورهای تلفن های همراه شروع به احداث آنتن های ۵G در شهرهای بزرگ نموده‌اند و به زودی این تکنولوژی در سراسر ایران در دسترس خواهد بود.

 

۵G در بیش از ۶۰ کشور در حال افزایش است. ما شاهد عرضه و پذیرش بسیار سریع‌تر در مقایسه با ۴G هستیم. مصرف کنندگان در مورد سرعت بالا و تاخیر کم بسیار هیجان زده هستند، اما فناوری ۵G  فراتر از این مزایا است و همچنین قابلیت خدمات حیاتی، پهنای باند موبایل پیشرفته و اینترنت اشیاء عظیم را ارائه می دهد. در حالی که پیش بینی زمان دسترسی همه به ۵G دشوار است، ما شاهد شتاب بزرگ راه‌اندازی ۵G  در سال اول آن هستیم و انتظار داریم کشورهای بیشتری شبکه‌های ۵G  خود را در سال ۲۰۲۲ و پس از آن راه‌اندازی کنند.

 

اگر ۵G بخواهم به گوشی جدید نیاز دارم؟

بله، اگر می‌خواهید که بتوانید از شبکه استفاده کنید، باید گوشی هوشمند جدیدی تهیه کنید که از ۵G پشتیبانی می‌کند. برای مثال، گوشی‌های هوشمندی که از پلتفرم‌های موبایل Snapdragon 5G پشتیبانی می‌کنند، با ۵G سازگار هستند.

download 5 بررسی فناوری 5G - هر آنچه باید در مورد 5G بدانید.

چندین تلفن همراه جدید در دسترس هستند که برای پشتیبانی از ۵G  طراحی شده اند و چندین اپراتور در سراسر جهان از شبکه بی سیم ۵G  پشتیبانی می کنند. با پیشرفت جدول زمانی عرضه ۵G ، تلفن های هوشمند و اشتراک اپراتورهای بیشتری در دسترس خواهند بود؛ زیرا فناوری ۵G  و دستگاه های سازگار با ۵G  به جریان اصلی ارتباطات تبدیل می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *