دستگاه تصفیه هوا برای اتاق کودک

دستگاه تصفیه هوا

 

 

تصویر

برند

ویژگی ها

امتیاز کاربران

بررسی قیمت

دستگاه تصفیه کننده هوا شیائومی مدل Mi 3C

فیلتر اولیه

فیلتر هپا

کربن فعال
حسگر گردوغبار

تصفیه کننده هوا جی پلاس مدل GAP-J670I

فیلتر اولیه

فیلتر هپا

کربن فعال
حسگر گردوغبار

قابلیت مرطوب سازی هوا
 

تصفیه کننده هوا سایا مدل Blue Sky

فیلتر ضد آلرژی فیلتر هپا

فیلتر ازبین برنده بو و گاز سمی کربن فعال

فیلتر

فوتوکاتالیست
 

دستگاه تصفیه کننده هوا هون لند مدل XJ3400

فیلتر اولیه

فیلتر ضد آلرژی فیلتر هپا

کربن فعال

سه مرحله فیلتراسیون هوا

دستگاه تصفیه کننده هوا شیائومی مدل Pro H Global
 

فیلتر ازبین برنده بو و گاز سمی فیلتر اولیه

فیلتر ضد آلرژی فیلتر هپا

کربن فعال

این روزها با افزایش آلاینده های هوا و خطرات ناشی از آن، ضرورت نیاز به داشتن یک دستگاه تصفیه هوا بیش از پیش احساس می‌شود. در این شرایط شرکت های بسیاری اقدام به تولید و فروش دستگاه های تصفیه هوا نموده‌اند و میزان فروش محصولاتشان طی سالیان گذشته رشد زیادی داشته است؛ زیرا افراد زمان زیادی را در فضاهای سربسته می‌گذرانند و این دستگاه ها می توانند تا حد بالایی از آسیب رسیدن به ریه ها جلوگیری کنند.

این موضوع در کودکان، زنان باردار و سالمندان از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چرا که بدن آنها نسبت به سایر افراد جامعه ضعیف تر است. در این خصوص سوالات زیادی پیرامون خرید دستگاه های تصفیه هوا وجود دارد. سوالاتی مانند آیا در دوران بارداری دستگاه های تصفیه هوا موثر هستند؟ نقش دستگاه های تصفیه هوا در حفاظت از سلامت  کودکان تا چه اندازه است؟ در این راهنما که توسط تیم چطوبا تهیه شده است، تعدادی از این سوالات و ویژگی های دستگاه های تصفیه هوا را مورد بررسی قرار می دهیم.

مزایای پاکیزه بودن هوا برای مادران باردار و نوزادان

blogImage1639479314 دستگاه تصفیه هوا برای اتاق کودک

مادران بارداری که در معرض آلودگی هوا قرار دارند معمولا دچار زایمان زود رس میشوند. همچنین امکان دارد نوزاد با مشکلاتی مانند وزن کم و بیماری هایی نظیر آسم و اوتیسم به دنیا بیاید! همچنین نوزدانی که در شرایط آلوده‌ی هوا قرار دارند احتمال اینکه دچار آسیب های فیزیکی و عصبی شوند بسیار زیاد است.

ریه‌ی کودکان یکی از اجزای سیستم ایمنی است و نسبت به افراد بزرگسال ضعیف تر و درحال رشد است. حفظ سلامت کودک به عوامل بسیاری بستگی دارد که مهمترین آن پاکیزه نگه داشتن هوای اطراف کودک است. هوای پاک موجب می‌شود تا نوزادان دچار آسم و یا عفونت ریه نشوند.
بهترین راه برای پاکیزه نگه داشتن محیط اطراف کودک خرید یک دستگاه تصفیه ی استاندارد می باشد.

ویژگی های بهترین دستگاه تصفیه هوای نوزاد

دستگاه تصفیه هوا

قبل از خرید هر گونه دستگاه تصفیه هوا برای اتاق کودک باید ویژگی های یک دستگاه خوب را بشناسیم تا بتوانیم بهترین و استانداردترین نوع دستگاه را انتخاب کنیم.

 

 

لامپ UV نداشته باشد.

از لامپ UV  براش کشتن باکتری ها استفاده می شود؛ اما در دستگاه های تصفیه هوا که از این فناوری استفاده می‌کنند، این لامپ ها توانایی کشتن کامل باکتری ها را ندارند. چرا که جریان هوا به سرعت از جلوی این لامپ می گذرد و زمان کافی برای کشتن باکتری ها وجود ندارد.

باید توجه داشته باشید در این مدل دستگاه ها به دلیل اینکه فرایند کشتن باکتری ها ناقص انجام می‌شود، ممکن است باکتری تبدیل به مولکول های خطرناکی شود و به سیستم تنفس نوزاد آسیب برساند. نکته ای که باید بدانید این است که لامپ های UV  را هر دوسال یک بار باید عوض نمایید؛ زیرا بعد از این مدت کارایی خود را از دست می دهد.

با توجه به نکات گفته شده این مدل دستگاه ها مناسب اتاق نوزاد نیست و کاربرد این دستگاه در بیمارستان ها قابل توجیه است.

 

فیلتر HEPA  و فیلتر کربن فعال

 

دستگاه هایی که دارای فیلتر HEPA هستند توانایی به دام انداختن ذراتی به اندازه ۰٫۳ میکرون (هفت برابر کوچکتر از موی انسان) است. همچنین این مدل فیلترها قادر هستند ذراتی مانند گرد و غبار، قارچ ها، باکتری ها، گرده ها و … را تا ۹۸ درصد از بین ببرد.

دستگاه های تصفیه هوا که دارای فیلتر کربن فعال هستند توانایی حذف ترکیبات آلی فرار و بوهای ناخوشایند را نیز دارد. این فیلتر آلاینده های شیمیایی را به خود جذب می کند و مناسب افراد با ریه های حساس و به ویژه نوزادان است. همانطور که این ذرات از فیلتر عبور می کنند، فرآیند جذب فیلتر کربن فعال می‌شود و این ذرات راه فراری ندارند. این دو فیلتر برای حفظ سلامتی کودک ضروری است و استفاده از هر دوی آن‌ها به صورت همزمان ضروری بنظر می‌رسد.

همچنین باید به اندازه دستگاه تصفیه هوا هم توجه کرد، دستگاه تصفیه باید فضای کافی برای فیلتر های HEPA داشته باشد. برخی از دستگاه های موجود در بازار، از فیلترهای کوچکی استفاده می‌کنند که بخاطر فضای محدود، پس از مدتی کوتاه، دیگر فضایی برای جذب آلاینده‌های موجود در هوا ندارند و کارایی خود را از دست می‌دهند.

بهتر است بدانید این مدل دستگاه تصفیه هوا علاوه بر پاکسازی آلاینده های موجود در هوا موجب تغییر و یا ساخت آلاینده‌های مضر نمی‌شود.
بنابراین دستگاه تصفیه هوای نوزاد با فیلتر هپا، مناسب اتاق نوزاد است و اگر در کنار آن فیلتر کربن اکتیو داشته باشد کیفیت هوای تصفیه شده دارای بالاترین استاندارد است.

فاقد فرایند یون سازی باشد

 

دستگاه های تصفیه هوایی که از فناوری یون سازی استفاده می کنند باعث می شوند افراد احساس شادی و طراوت کنند.
این ویژگی توسط فروشندگان تصفیه هوای یون ساز زیاد استفاده می شود و موجب اشتیاق افراد برای خرید  می شوند.
اما بهتر است از مضرات این دستگاه نیز آگاه باشید.

دستگاه های یون ساز پس از تصفیه ی هوا، ذرات معلق در هوا را باردار می کنند و همین ویژگی موجب می‌شود تا آلاینده ها به یکدیگر یا سطوح مختلف خانه نظیر دیوار، بدن انسان و نوزادان و… بچسبند. بزرگترین ایراد این مدل دستگاه ها تبدیل کردن اکسیژن هوا به اوزون است، گاز اوزون خطرات زیادی برای انسان دارد؛ به همین دلیل خرید این مدل دستگاه های تصفیه هوای نوزاد را توصیه نمی کنیم.

دستگاه تصفیه هوا

آخرین نکات پیرامون خرید دستگاه تصفیه هوا

فَن

در هنگام خرید باید به کیفیت فن و سرعت تصفیه هوا توجه کنید.
حجم هوادهی هرچه بیشتر باشد سرعت عمل دستگاه نیز بیشتر خواهد بود.

 

فیلتر

بهتر است دستگاهی انتخاب کنید که مجهز به فیلتر هپا یا کربن اکتیو است.

 

اندازه

دستگاه هایی که به شکل استانداردی ساخته می شوند دارای مقدار مناسبی فیلتر و فن هستند، که باعث میشود اندازه‌ی آن نیز بزرگ تر شود.

 

ظرفیت

ظرفیت فیلترها از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که فیلترهای به کار رفته در دستگاه تصفیه هوا با گنجایش و ظرفیت متفاوتی موجود هستند.
توجه کنید که ظرفیت فیلترها زیاد باشد تا مدت زمان کوتاهی پس از خرید دستگاه مجبور به تعویض فیلتر نباشید.
زیرا پس از پر شدن گنجایش فیلتر، دستگاه دیگر تصفیه ی هوا را انجام نمی دهد.

 

سخن آخر

در هنگام انتخاب دستگاه تصفیه هوا باید به آب و هوای محل زندگی خود توجه کنید و دستگاهی مناسب با منطقه ی خود خریداری نمایید تا اکسیژن سازی و تصفیه هوا به طرز صحیحی انجام شود. همچنین مراقبت های دستگاه تصفیه مانند تعویض فیلتر، تمیز کردن فن و… را جدی بگیرید.

دستگاه تصفیه هوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *