آشنایی با انواع آبمیوه گیری و بهترین مدل آبمیوه گیری ها

آبمیوه گیری

این روزها گرفتن آبمیوه تبدیل به یکی از داغ ترین ترندها در بازار سلامت شده است و داشتن یک دستگاه آبمیوه گیری برای هر خانه ای توصیه می شود.

اما با توجه به مدل های متنوع و کارایی های متفاوت آبمیوه گیری تصمیم گیری در مورد انتخاب کمی سخت شده است. در این مقاله سعی بر این داریم که ابتدا با انواع آبمیوه گیری آشنا شویم و سپس نکات مهم را در مورد انتخاب یک دستگاه خوب به شما یادآور شویم.

همچنین در انتهای مقاله با معرفی ۵ نمونه از بهترین آبمیوه گیری های موجود در بازار، سعی می کنیم شما را در انتخاب یک دستگاه آبمیوه گیری باکیفیت و کارآمد یاری کنیم. با ما همراه باشید.

آبمیوه گیری

با انواع آبمیوه گیری آشنا شویم

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، آبمیوه گیری ها انواع و شکل های بسیار زیادی دارند. این دستگاه ها بسته به دستی یا برقی بودن و شکل و شمایل آنها به انواع مختلف تقسیم می شوند. اما بطور کلی آبمیوه گیری ها به دو نوع دستی و برقی تقسیم می شوند.

انواع آبمیوه گیری های دستی:

آبمیوه گیری دستی اهرمی: اگر می خواهید بدون استفاده از مدل برقی، تعداد زیادی میوه را در مدت زمان کوتاهی به آبمیوه تبدیل کنید، این مدل آبمیوه گیری را انتخاب کنید.

برای مثال نصف پرتقال (یا هر مرکباتی) را روی جایگاه آن قرار می دهید و اهرم را پایین می آورید. با صرف کمترین نیروی فیزیکی در مدت زمان کوتاهی می توانید آبمیوه دلخواه خود را داشته باشید.

آبمیوه گیری دستی چرخشی: در این نوع آبمیوه گیری، شما با چرخاندن یک میله می توانید آبمیوه خود را تهیه کنید. این مدل آبمیوه گیری برای مرکبات و سبزیجات برگ دار مناسب نیست. اما میوه های سفت تری مثل سیب را می توان در آن به آبمیوه تبدیل کرد.

آبمیوه گیری دستی فشاری: این مدل هم مانند آبمیوه گیری اهرمی است، اما پایه ندارد. نصف لیمو یا پرتقال را درون آن قرار می دهید و با فشار دو دست آبمیوه می گیرید. از مزایای این وسیله، کوچک و دم دستی بودن آن و همچنین راحتی تمیز کردن آن است.

آبمیوه گیری دستی مرکبات: شاید در ایران اغلب افراد با این مدل آبمیوه گیری دستی آشنا باشند. هرچند پر زحمت ترین مدل آبمیوه گیری بشمار می رود. باید نصف پرتقال را روی جایگاه آن قرار بدهید و با فشار بچرخانید. در این مدل انرژی و وقت زیادی باید صرف کنید تا کمی آبمیوه بدست آورید.

آبمیوه گیری

انواع آبمیوه گیری های برقی:

آبمیوه گیری های جونده (Masticating juicer) : در این مدل آبمیوه گیری ها، با فشار دادن میوه درون محفظه، با استفاده از یک چرخ دنده ی آهسته، آبمیوه به دست می آید. آبمیوه ی حاصل از آبمیوه گیری های جونده بسیار کف آلود، غلیظ و خمیر مانند هستند. این دستگاه ها به دو شکل عمودی و افقی در بازار عرضه می شوند.

آبمیوه گیری های مارپیچ(Auger juicer) : در این نوع آبمیوه گیری نیز از چرخش ستونی مارپیچ مانند، برای آبمیوه گیری استفاده می شود. این نوع آبمیوه گیری نیز به انواع عمودی، افقی، تک پیچ و دوقلو تقسیم می شود.

این مدل آبمیوه گیری ها برای میوه هایی مثل هویج، سیب و کیوی بسیار مناسبند. اما تمیز کردن آنها سخت است.

آبمیوه گیری های گریز از مرکز(Centrifugal juicer) : این مدل یکی از رایج ترین و ارزان ترین انواع آبمیوه گیری موجود در بازار است. میوه ها درون این آبمیوه گیری بوسیله چرخیدن تیغه ای با سرعت بالا خرد شده و به آبمیوه تبدیل می شوند.

این مدل آبمیوه گیری به دلیل ایجاد گرمای زیاد کیفیت آبمیوه را کاهش می دهد. همچنین سر و صدای زیادی تولید می کنند. آبمیوه حاصل از آن نیز برای مدت زمان زیادی قابل نگهداری نیست. این نوع آبمیوه گیری برای سبزیجات مناسب نیست.

آبمیوه گیری پرس یا هیدرولیک(Hydraulic juicer) : این نوع آبمیوه گیری یکی از بهترین انواع آبمیوه گیری است. در این نوع آبمیوه گیری میوه ها در دو مرحله به آبمیوه تبدیل می شوند. در مرحله اول به صورت خمیری آسیاب می شوند و سپس با فشار بسیار زیاد بر روی خمیر، آب میوه گرفته می شود.

از مهمترین مزایای این نوع آبمیوه گیری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیشترین مواد مغذی ممکن را از میوه ها و سبزیجات استخراج می کند.
 • آبمیوه حاصل از آن را می توان بین ۳ تا ۵ روز در یخچال نگهداری کرد.
 • از انواع سبزیجات و آجیل ها می توان در آن استفاده کرد.
 • خالص ترین آبمیوه ممکن را (با کمتر از ۱ درصد پالپ) به شما تحویل می دهد.
 • در آبمیوه کف ایجاد نمی کند.
 • می توان از آن برای تهیه روغن دانه ها استفاده کرد.

بایدها و نبایدهای استفاده از آبمیوه گیری کدامند؟

برای بدست آوردن آبمیوه ای خوش طعم و سالم و همچنین صرفه جویی در وقت و هزینه بهتر است به یک سری بایدها و نبایدها عمل کنیم. در ادامه چند نکته را در این مورد به شما یادآوری میکنیم.

بایدها:

 • میوه ها را پیش از آبمیوه گیری کاملا آماده کنید. برای مثال پوسته های سفید بیرونی پرتقال را تا حد ممکن بگیرید تا آبمیوه تلخی بدست نیاید؛ یا میوه های دیگر را به حد کافی خرد کنید.
 • سعی کنید در حد امکان از آبمیوه گیری های پرس سرد استفاده کنید.
 • می توانید برای نظافت سریع تر، درون سطل جمع آوری خمیر آبمیوه را با پلاستیک بپوشانید و در انتها آن پوشش را از ظرف در آورید و دور بریزید.
 • قطعات آبمیوه گیری خود را بررسی کنید و اگر امکان شستن آنها با ماشین ظرفشویی بود، با این کار در وقت و نیروی خود صرفه جویی کنید.

نبایدها:

 • حتی الامکان آبمیوه را سریع بنوشید و در غیر این صورت بیشتر از ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری نکنید.
 • از گرفتن آب میوه های کم‌آب خودداری کنید. بعنوان مثال نارگیل و غلات برای آبمیوه گیری اصلا مناسب نیستند.
 • بغیر از پیستون آبمیوه گیری از هیچ وسیله ی دیگری برای فشار دادن میوه ها استفاده نکنید. این کار ممکن است به بدنه آبمیوه گیری شما آسیب بزند، مخصوصا اگر از اجسام فلزی استفاده کنید.
 • بهیچ وجه اجازه ندهید دستگاه آبمیوه گیری شما کثیف بماند. عادت کنید که بلافاصله پس از استفاده آن را بشویید و یا قطعات آن را آب گرفته و در ظرفشویی قرار دهید.

آبمیوه گیری

چه نکاتی را هنگام خرید آبمیوه گیری در نظر بگیریم؟

اکنون به ۶ نکته که باید پیش از خرید آبمیوه گیری به آنها دقت کنیم، می پردازیم.

سرعت آبمیوه گیری:

همانطور که گفتیم، انواع مختلف آبمیوه گیری دارای سرعت های متفاوتی هستند. اگر می خواهید در کمترین زمان ممکن آبمیوه خود را داشته باشید، باید مدل های گریز از مرکز را انتخاب کنید.

اما مدل های با سرعت کمتر توصیه می شوند، چرا که آبمیوه ای با خلوص بیشتر و اکسیداسیون کمتری به شما تحویل می دهد.

قطر دهانه آبمیوه گیری:

هر چه دهانه آبمیوه گیری گشادتر باشد، نیاز به خرد کردن میوه ها کمتر می شود. آبمیوه گیری های جونده و مارپیچ معمولا قطر دهانه کمتری دارند.

سر و صدا و میزان لرزش آبمیوه گیری:

بهتر است مدلی را انتخاب کنید که دارای سر و صدا و میزان لرزش کمتری باشد. چرا که داشتن یک لیوان آبمیوه ارزش تحمل صدای بسیار زیاد و آزاردهنده را ندارد. مدل های گریز از مرکز سر و صدای بسیار زیادی دارند.

قدرت آبمیوه گیری:

می توانید بر اساس میزان کارکردی که از دستگاه خود دارید، در مورد قدرت آبمیوه گیری خود تصمیم گیری کنید. بطور کلی قدرت آبمیوه گیری ها بین ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ وات متغیر است.

جنس تیغه:

جنس تیغه آبمیوه گیری فاکتور بسیار مهمی است؛ چرا که هم در نتیجه نهایی و هم در سرعت کار موثر است. بهتر است جنس تیغه آبمیوه گیری از فولاد و یا تیتانیوم باشد. تیغه های پلاستیکی کارایی چندانی ندارند.

جنس بدنه:

معمولا آبمیوه گیری ها را از استیل، پلاستیک و یا ترکیب هر دو می سازند. این امر در وزن نهایی دستگاه بسیار موثر است. اما در میزان استحکام آبمیوه گیری چندان تفاوتی ایجاد نمی کند.

سوالات متداول

س. از چه میوه ها و سبزیجاتی می توانم در آبمیوه گیری استفاده کنم؟

جواب: بسته به نوع دستگاه آبمیوه گیری می توانید از میوه ها و سبزیجات گوناگون برای آبمیوه گیری استفاده کنید. میوه هایی همچون سیب، انواع توت ها، مرکبات، انگور، کیوی، هندوانه، طالبی و گلابی و همچنین سبزیجاتی مثل هویج، گوجه فرنگی و خیار در اغلب آبمیوه گیری ها قابل استفاده هستند.

س. استفاده از آبمیوه گیری بهتر است یا مخلوط کن؟

جواب: این امر بستگی به انتظار شما دارد. اگر می خواهید آبمیوه ای با فیبر کمتر داشته باشید، آبمیوه گیری بهتر است. اما اگر این امر برای شما تفاوتی ندارد و همچنین می خواهید از مواد دیگر مثل آجیل استفاده کنید، استفاده از مخلوط کن توصیه می شود. معمولا از مخلوط کن برای تهیه نوشیدنی های غلیظ تر و اسموتی ها استفاده می شود.

س. آبمیوه گیری خود را هر چند وقت یک بار تمیز کنم؟

جواب: بهتر است پس از هر بار استفاده دستگاه خود را تمیز کنید. همچنین می توانید بر قرار دادن پلاستیکی درون سبد تفاله ها از چسبیدن آنها به بدنه ظرف جلوگیری کنید تا تمیز کردن آن راحت تر باشد.

س. آیا یک دستگاه آبمیوه گیری تنها به گرفتن آبمیوه می پردازد؟

جواب: خیر. این روزها بسیاری از دستگاه های آبمیوه گیری دارای مجموعه وسایلی همچون آبمیوه گیری، آسیاب و مخلوط کن هستند. می توانید با خرید این دستگاه های چندکاره با یک تیر چند نشان بزنید.

آبمیوه گیری

سخن آخر

در مقاله بالا سعی کردیم بطور جامع و مفصل در مورد دستگاه های آبمیوه گیری و انواع مدل ها و کاربردهای آن توضیح دهیم. همچنین نکاتی را نیز درباره انتخاب بهترین مدل آبمیوه گیری یادآور شدیم.

مهمترین نکته این است که شما باید بسته به میزان انتظار خود از یک دستگاه آبمیوه گیری به انتخاب آن بپردازید. ممکن است دستگاه های چندکاره هیدرولیک و گران قیمت خیلی به کار شما نیایند.

اگر از مدل خاصی از آبمیوه گیری استفاده می کنید، می توانید تجربه خود را در زمینه استفاده از آن با ما و سایر خوانندگان عزیز در میان بگذارید. بطور قطع انتقال اطلاعات میان مشتریان، به همه ما در امر انتخاب بهترین محصولات کمک بسیار قابل توجهی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *