آشنایی با انواع تشک خوشخواب و بهترین مدل آن

تشک

شاید بتازگی متوجه شده باشید که شب ها روی تشک رختخواب خود مدام در حال چرخیدن و غلت خوردن هستید و خواب راحت و آرامی ندارید. این موضوع نشانه این است که تشک یا خوشخواب شما برایتان مناسب نیست.

خواب خوب و راحت یکی از مهمترین عوامل سلامتی افراد است. افراد ۱۸ تا ۶۰ سال به حداقل ۷ ساعت خواب شبانه نیاز دارند و حتی سنین پایین تر و بالاتر از این میزان به خواب بیشتری نیاز دارند.

اما کیفیت خواب نیز در این میان بسیار مهم است. یکی از عوامل تعیین کننده کیفیت خواب شما، جای خواب شما یعنی همان تشک و بالش است.

در این مقاله ابتدا با انواع تشک ها آشنا می شویم و سپس به نکات مهم در انتخاب تشک یا خوشخواب مناسب می پردازیم. در انتها نیز می توانید نمونه های تشک خوشخواب پیشنهادی ما را در جدول پایانی ببینید و بررسی کنید. با ما همراه باشید.

انواع تشک ها

شاید در ظاهر تمام تشک ها را ساده و شبیه به هم ببینید. اما در واقع اینگونه نیست. در زیر روکش تشک های مختلف مواد سازنده گوناگونی به کار رفته است که هر کدام از تشک ها یا خوشخواب ها را از لحاظ احساس راحتی و دوام متمایز می سازد.

پیش از خرید تشک موردنظر خود باید با انواع تشک ها و خاصیت هر کدام آشنا باشید. در ادامه به بررسی انواع تشک های خوشخواب می پردازیم.

تشک خوشخواب فنردار

رایج ترین نوع تشک ها در بازار از نوع فنردار هستند. ساختار این تشک ها مبتنی بر چندین فنر است؛ بطوری که با وارد آوردن فشار بر روی آن، این فنرها فشرده می شوند و پس از برداشتن فشار سریعا به عقب برمی گردند.

بنابراین فنر درونی این تشک ها توانایی بالایی در تحمل وزن بدن افراد مختلف دارد. موضوع مهم دیگر این تشک ها نوع لایه ی رویین این تشک هاست. معمولا در اینجا از لایه های نازک پارچه هایی مثل پنبه و پلی استر برای ایجاد حس نرمی و راحتی استفاده می شود.

از جمله مزایای این تشک های خوشخواب فنردار می توان به واکنش پذیر بودن آن و قیمت پایین تر آن نسبت به سایر انواع تشک ها اشاره کرد. اما این تشک ها سر و صدای بیشتر و طول عمر کمتری دارند.

سوال: آیا تشک های فنردار انواع مختلفی دارند؟

جواب: بله. بسته به نوع فنر به کار رفته در تشک، این خوشخواب ها به دو نوع متصل و منفصل تقسیم می شوند. در نمونه های منفصل فنرها بصورت جداگانه با کارایی های متفاوت بکار رفته اند و از سر و صدای کمتر و انعطاف بیشتری برخورداند.

mattress 1 min آشنایی با انواع تشک خوشخواب و بهترین مدل آن

تشک خوشخواب فومی

تشک های فومی این روزها تبدیل به یکی از پرطرفدارترین تشک های موجود در بازار شده اند. تشک های خوشخواب فومی از چندین لایه ساخته شده اند. در این تشک ها هیچگونه فنری به کار نرفته است.

هسته نگهدارنده تشک های فومی معمولا یک لایه ضخیم از پلی فوم است. این پلی فوم نسبت به سایر فوم ها مستحکم تر و متراکم تر است.

لایه های مختلف یک تشک فومی می تواند مموری فوم، پلی فوم، لاتکس و سایر پارچه ها باشد. راحتی حاصل از این لایه ها می تواند به کاهش فشار، حرکت کمتر، سر و صدای کمتر و نرمی تشک خوشخواب کمک کند. اینکه یک تشک چقدر این ویژگی ها را داشته باشد به کیفیت مواد مورد استفاده در آن بستگی دارد.

معمولا برای افرادی که به دنبال یک تشک خیلی نرم هستند، این نوع تشک ها توصیه می شود. اما به یاد داشته باشید، یک تشک فومی سریعا قالب بدن شما را می گیرند.

سوال: آیا تشک های فومی نیز انواع مختلفی دارند؟

جواب: بله. انواع مختلفی از تشک های فومی وجود دارد؛ چرا که صدها روش برای چیدمان لایه های داخلی تشک وجود دارد. بطور مثال تشک های مموری فوم، تشک های تمام فوم هستند که مموری فوم ماده اولیه اصلی ساخت آنهاست.

تشک خوشخواب هیبرید

تشک های هیبریدی دارای یک هسته پشتیبان فنری هستند که موجب ایجاد راحتی و آسایش فراوانی می شود. این تشک ها میزان حرکت و پرش را بسیار کاهش می دهند و در عین حال گرمای زیادی تولید نمی کنند.

تشک های هیبریدی معمولا سنگین تر از سیار تشک های خوشخواب هستند و جابجایی آن دشوارتر است. اما قیمت آنها بالاتر است. در ساختار پارچه ای این تشک ها می توان از مموری فوم، پلی فوم، لاتکس و نمونه های دیگر پارچه ها استفاده کرد.

سوال معروف: آیا تشک های خوشخواب هیبریدی انواع متفاوتی دارند؟

جواب: بله. با اینکه نقطه مشترک تمام تشک های هیبریدی هسته پشتیبان فنر داخلی آن است؛ اما بسته به سیستم راحتی آن و مواد تشکیل دهنده به مدلهای متفاوتی تقسیم می شوند.

 

تشک خوشخواب لاتکس

تشک های لاتکس به طور کامل از این ماده لاستیکی ساخته شده اند. هسته پشتیبان این تشک ها نیز از نوع لاتکس محکم و متراکم است. حتی سیستم راحتی این تشک ها نیز از لاتکس تهیه شده.

لاتکس توانایی سازگاری با بدن را دارد و فشار وارد بر بدن را کاهش می دهد و موجب راحتی ستون فقرات می شود. البته به اندازه فوم نمی تواند حالت بدن را به خود بگیرد. این موضوع نسبت به انتظار شما از تشک می تواند یک مزیت یا یک ایراد به حساب بیاید.

یکی از مهمترین ویژگی های این تشک پرش آن است؛ بطوری که هنگام برداشتن وزن از روی آن به سرعت شکل اولیه خود را به خود می گیرد و موجب حرکت آسان تر روی آن می شود.

همچنین تشک های لاتکس دارای سر و صدای کمتر و ایجاد گرمای کمتری هستند. قیمت این تشک ها تقریبا بالاست. اما بتازگی بخاطر سنگینی زیاد آن، نرخ آن رو به کاهش است.

سوال همیشگی: انواع مختلف تشک های لاتکس کدام اند؟

جواب: تشک های خوشخواب لاتکس بسته به نوع لاتکس بکار رفته در آن به سه نوع طبیعی، مصنوعی و مختلط (ترکیب لاتکس طبیعی و مصنوعی) تقسیم می شوند. تشک های لاتکس طبیعی عملکرد بهتر و با دوام تری دارند، اما گران تر هستند.

mattress 4 min آشنایی با انواع تشک خوشخواب و بهترین مدل آن

انواع دیگر تشک ها

امروزه انواع بسیار متنوع دیگری از تشک های خوشخواب به بازار راه یافته اند که هر کدام دارای ویژگی های منحصربفردی هستند. از جمله این نمونه ها می توان به تشک های بادی، آبی، ارگانیک و مبل تختخواب شو اشاره کرد.

 

جالب است که بدانید نام تشک خوشخواب یک برند است! برند خوشخواب جزو اولین و بهترین تولیدکننده های تشک رختخواب بود و بخاطر همین اکثر مردم تشک های رختخواب را بنام خوشخواب می شناسند.

 

قیمت یک تشک خوشخواب به چه عواملی بستگی دارد؟

عواملی که می توانند در قیمت نهایی یک تشک نقش داشته باشند عبارتند از:

 • تعداد لایه های بکار رفته در تشک
 • ضخامت لایه ها
 • مواد استفاده شده در هر لایه
 • چگونگی تولید مواد استفاده شده (بطور مثال ارگانیک یا غیر ارگانیک باشد)
 • کشور سازنده تشک
 • ویژگی های منحصربفرد تشک (برای مثال خاصیت خنک کنندگی، دوخت خاص و غیره)

mattress 3 min آشنایی با انواع تشک خوشخواب و بهترین مدل آن

بهترین تشک خوشخواب چه مشخصاتی دارد؟

این موضوع به مشخصات بدن شما و نوع استفاده از تشک بستگی دارد. بطور کلی برای انتخاب بهترین تشک خوشخواب باید به نکات زیر توجه کنید:

 • ابعاد تشک مورد استفاده مناسب فضای خواب شما باشد.
 • در انتخاب پارچه تشک دقت کنید. به آن حساسیت نداشته باشید و همچنین بهتر است، ضدآب، ضدحریق و ضد نفوذ حشرات باشد.
 • یک تشک خوب باید از سطح تخت بالاتر بیاید و در صورت داشتن فنر، فنرهای محکمی داشته باشد.
 • فنربندی تشک باید به گونه ای باشد که اگر دو نفر روی تخت باشند، با تکان خوردن یک نفر، دیگری آن را احساس نکند.
 • اگر درد کمر دارید، توصیه می کنیم که از تشک های پنبه ای و یا مموری فوم استفاده کنید.

معمولا تشک دارای طول ثابت ۲۰۰ سانتی متر هستند. اما عرض آنها متفاوت است و سایز تشک را تعیین می کند. عرض تشک ها بین ۹۰ تا ۲۰۰ سانتی متر است. نرخ تشک با توجه به نوع و سایز آن متغیر است.

تصویر

برند

ویژگی ها

امتیاز کاربران

بررسی قیمت

تشک خوشخواب مدل کامفورت

*یک نفره 

*سایز 200* 90 سانتی متر 

*بدون فنر بسیار نرم و راحت
تشک دونفره رویال آرامش مدل Prince

*سایز 200* 180 سانتی متر 

*فنردار دارای فنر بونل الیاف پلی استر *ضدحساسیت *قابلیت تحمل وزن بالا


تشک رویا مدل مدیکال 1

*یک نفره سایز 200*90 سانتی متر

*بدون فنر دارای الیاف اسفنجی *جنس پارچه گردباف

تشک خوشخواب مدل طبی فنری یک نفره

*سایز 200* 120 سانتی متر

*دارای فنر منفصل

*جنس پارچه ژاکارد طرحدار

تشک طبی رویال مدل مدیکال

*یک نفره سایز 180*80 سانتی متر

*بدون فنر دارای الیاف پلی استر *جنس پارچه ژاکارد

سخن آخر

در مقاله بالا ابتدا با انواع تشک رختخواب موجود در بازار ایران و جهان و مشخصات آنها آشنا شدیم. سپس نکات مهم و موثر بر انتخاب یک تشک را یادآوری کردیم و در نهایت ۵ نمونه تشک خوشخواب خوب را به شما معرفی کردیم.

نکته بسیار مهم در این زمینه خرید یک تشک مناسب با توجه به فضای اتاق، ساختار بدن فرد، سلیقه افراد و بودجه قابل دسترس است. امیدواریم توانسته باشیم به شما در زمینه انتخاب یک تشک تختخواب خوب کمک کرده باشیم.

شما نیز اگر تجربه خاصی در زمینه استفاده از انواع تشک ها دارید با ما و مخاطبان چطوبا در میان بگذارید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *