راهنمای خرید بهترین کولر گازی اسپلیت

کولرهای گازی اسپلیت

هوا که گرم می‌شود، اغلب ما نمی‌توانیم بدون یک کولر بسیار خنک، زنده بمانیم. اگر کولر رومیزی (پنجره ای) با هزینه بالای تهویه مطبوع مرکزی را نمی خواهید، گزینه دیگری دارید: کولر گازی اسپلیت.

در حالی که یک کولر گازی اسپلیت از یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی ارزان‌تر است، اما همچنان باید بابت آن هزینه پرداخت کنید. بنابراین انتخاب مناسب آن از اهمیت بالایی برخوردار است. این بدان معناست که باید بدانید قدرت خنک کنندگی و BTU دستگاه بهترین عملکرد را دارند و همچنین بدانید که چه حالت‌ها و سایر ویژگی‌هایی می‌توانند خانه شما را تا حد ممکن خنک نگه دارند.

 

در وبسایت چطوبا ، ما تحقیقات محصول را انجام می دهیم تا بتوانید روی حقایق کلیدی تمرکز کنید. این امر به شما کمک می کند بهترین اقلام را برای خانه خود انتخاب کنید. اگر به دنبال کولر گازی اسپلیت هستید، بهترین انتخاب های ما را (در لیست محصولات بالا) در نظر بگیرید. اگر به توصیه های کلی در مورد ویژگی های کولر گازی اسپلیت علاقه مند هستید، به خواندن این راهنمای خرید ادامه دهید.

کولر گازی اسپلیت چیست؟

متداول‌ترین سیستم‌های گرمایش و سرمایش منازل به سیستم‌های اسپلیت معروف هستند. این سیستم ها دارای اجزای داخلی و خارجی هستند. مانند یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی (AC)، یک کولر گازی اسپلیت نیز دارای اجزای داخلی و خارجی است. با این حال، کولر گازی اسپلیت از مجاری و لوله ها برای انتقال هوای خنک به داخل خانه شما استفاده نمی کند.

در عوض، قسمت خارجی کولر گازی اسپلیت یا جزء متراکم کننده ( invertor )، هوا را در سیستم فشرده و منبسط می کند تا گرما و رطوبت هوای خانه شما را از بین ببرد. سپس هوای خنک شده از طریق خطوطی که به اجزای داخلی متصل می شوند، به خانه فرستاده می شود. این قطعات معمولا از واحدهای انتقال هوا، دمنده ها و اواپراتورها (evaporator) تشکیل شده اند. واحدهای هواساز در دیوار یا سقف در سرتاسر خانه نصب می شوند تا فضا را به طور موثر خنک کنند.

کولرهای گازی اسپلیت

مزایای کولر گازی اسپلیت

دلایل زیادی وجود دارد که یک کولر گازی اسپلیت می تواند گزینه ایده آلی برای خانه شما باشد.

 

خنک کننده چندین نقطه خانه

از آنجایی که یک تهویه مطبوع اسپلیت می‌تواند دارای چندین واحد تهویه هوا باشد، می‌توانید چندین نقطه از خانه را بوسیله آن خنک کنید و از این طریق گرم یا خنک بودن اتاق‌های خاص را کنترل کنید.

 

نصب آسان

نصب کولرگازی اسپلیت نسبت به سایر سیستم های گرمایشی و سرمایشی معمولا راحت تر است. برای نصب آن همچنان به یک متخصص نصب (HVAC) نیاز دارید، اما کار را می توان به سرعت انجام داد، که به شما امکان می دهد در اسرع وقت از کولرگازی جدید خود استفاده کنید.

 

اتلاف کمتر انرژی

فقدان کانال به این معنی است که کولر گازی اسپلیت معمولاً به اندازه سیستم های AC مرکزی متحمل اتلاف انرژی نمی شود. به خاطر داشته باشید که اتلاف انرژی از تهویه مطبوع های مرکزی اغلب نزدیک به ۳۰ درصد از انرژی مصرفی سیستم را تشکیل می دهد.

 

انعطاف پذیری در طراحی داخلی

واحدهای تهویه هوا برای کولرهای گازی اسپلیت را می توان به روش های مختلفی نصب کرد و به شما این امکان را می دهد که ظاهر داخلی خانه خود را حفظ کنید. یونیت ها را می توان از سقف آویزان کرد، روی دیوار نصب کرد حتی در برخی از برند ها مدل روی زمین نیز وجود دارد.

 

راحتی در استفاده

کولر گازی اسپلیت معمولا دارای کنترل از راه دور هستند که تنظیم سیستم را آسان می کند، حتی اگر در گوشه ی دیگر اتاق باشید.

 

امنیت بهبود یافته

کولرگازی های پنجره ای می توانند راهی را برای سارقان به خانه شما فراهم کنند. با کولر گازی اسپلیت، هیچ دریچه ای در نمای بیرونی خانه شما وجود ندارد و خانه شما را امن تر می کند.

 

تنوع امکانات

علاوه بر گزینه‌های معمول گرمایش و سرمایش، کولرگازی‌های اسپلیت ویژگی‌ها و حالت‌های مفید دیگری نیز ارائه می‌کنند؛ به طور مثال برخی از مدل ها می توانند یک اتاق را رطوبت زدایی کنند.

 

کیفیت هوای بهتر

خاک، گرد و غبار و سایر زباله ها می توانند به راحتی در کانال های تهویه مرکزی جمع شوند. از آنجایی که کولر گازی اسپلیت بدون کانال است، لازم نیست نگران باشید که هوای خانه پر از گرد و غبار شود.

 

عملکرد بی صدا

تهویه مطبوع اسپلیت معمولاً عملکرد بسیار آرامی را به خصوص در مقایسه با کولرهای پنجره ای ارائه می دهد.

 

 

ویژگی هایی که باید در نظر گرفته شوند

تعداد مناطق

کولر گازی اسپلیت در دو مدل تک منطقه ای که برای خنک کردن یک اتاق یک نفره و مدل های چند منطقه ای طراحی شده اند که می توانند چندین اتاق در خانه شما را خنک کنند. کولر گازی کوچک اسپلیت تک منطقه ای معمولا کم هزینه ترین گزینه است. شما می توانید انتظار داشته باشید که ممکن است برای هر نقطه ای که اضافه می کنید کمی بیشتر هزینه کنید.

دلیل اینکه بسیاری از صاحبان خانه از کولر گازی اسپلیت چند منطقه ای لذت می برند این است که دمای هر نقطه را می توان به صورت جداگانه کنترل کرد. اگر سیستمی با دو ناحیه دارید، می توانید دمای متفاوتی را برای هر اتاق بر اساس ترجیحات فرد در اتاق تنظیم کنید.

یک کولر گازی اسپلیت چند منطقه ای همچنین می تواند به صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه کمک کند، زیرا می توانید تهویه مطبوع را در اتاقی که به آن نیاز ندارد خاموش کنید یا دمای اتاقی را که به سرمایش زیاد نیاز ندارد افزایش دهید. با یک سیستم AC مرکزی، نمی توانید این کار را انجام دهید، که می تواند هزینه های انرژی شما را به طور غیر ضروری افزایش دهد.

 

اکثر کولرهای گازی اسپلیت می‌توانند تا چهار منطقه (اسپلیت) داشته باشند، هرچند مدل‌هایی وجود دارند که حداکثر شش منطقه (اسپلیت) را دارند. هر اتاق یا نقطه دارای واحد کنترل هوای داخلی خود است که از طریق لوله های مسی به واحد خارجی متصل می شود. از آنجایی که این لوله ها می توانند نسبتا طولانی باشند، می توانید در طبقات مختلف خانه خود اسپلیت هایی داشته باشید تا مطمئن شوید کل فضا خنک می ماند.

کولرهای گازی اسپلیت

پاور/BTU

مانند هر کولر گازی، قدرت کولرگازی اسپلیت با واحد BTU اندازه گیری می شود. هر چه تعداد BTU بیشتر باشد، فضای بیشتری در خانه شما می تواند خنک شود. برخی از تولیدکنندگان در واقع اندازه منطقه ای را که یک واحد می تواند پوشش دهد فهرست می کنند. این کار انتخاب مدل را آسان‌تر می‌کند، اما به دانستن مقدار BTU برای پوشش یک اندازه اتاق خاص کمک می‌کند.

 

  • برای محیطی با وسعت ۴۵ تا ۷۵ متر مربع، یک کولر گازی  اسپلیت با ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ BTU انتخاب کنید.
  • برای محیطی با مساحت ۷۵ تا ۱۰۰ متر مربع، یک کولر گازی اسپلیت با ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ BTU انتخاب کنید.
  • برای محیطی با مساحت ۱۰۰ تا ۱۴۰ متر مربع، یک کولر گازی اسپلیت با ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ BTU انتخاب کنید.
  • برای محیطی با مساحت ۱۴۰ تا ۱۷۰ فوت مربع، یک کولر گازی اسپلیت با ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ BTU انتخاب کنید.
  • برای محیطی با مساحت ۱۷۰ تا ۲۱۰ فوت مربع، یک کولر گازی اسپلیت با ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ BTU انتخاب کنید.
  • برای اتاقی با مساحت ۲۱۰ تا ۳۰۰ متر مربع، یک کولر گازی اسپلیت با ۱۴۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ BTU انتخاب کنید.

کمپرسور

قسمت بیرونی کولر گازی اسپلیت کمپرسور نامیده می شود و معمولاً می توانید بین دو نوع کمپرسور چرخشی و کمپرسور اینورتر انتخاب کنید. کمپرسورهای روتاری (چرخشی) رایج ترین نوع هستند.

 

کمپرسورهای معکوس (اینورتور) فناوری جدیدتری ارائه می دهند که به صرفه جویی در انرژی کمک می کند. این کمپرسورها به طور خودکار با قدرت کامل روشن نمی شوند. بلکه فقط از مقدار انرژی لازم برای رسیدن به دمای مطلوب استفاده می کنند. برای یک کمپرسور اینورتر پول بیشتری پرداخت خواهید کرد، اما متوجه خواهید شد که صرفه جویی طولانی مدت انرژی آن را به یک خرید ارزشمند تبدیل می کند.

 

حالت های کولر گازی اسپلیت

همه کولرهای گازی اسپلیت دارای حالت خنک کننده هستند، اما برخی از مدل ها عملکردهای اضافی را برای کمک به راحتی خانه شما ارائه می دهند. ممکن است بخواهید به دنبال تهویه مطبوع باشید که دارای حالت های زیر باشد.

 

حالت گرما: اگر کولر گازی اسپلیت شما به شما اجازه می دهد خانه خود را در زمستان گرم کنید، نیازی به بخاری جداگانه ندارید.

 

حالت فن: هنگامی که می خواهید هوا را در خانه خود به گردش درآورید، می توانید حالت فن را بدون هیچ گونه عملیات خنک کننده روشن کنید.

 

حالت خودکار: حالت خودکار دمای محیط اتاق را حس می کند و به طور خودکار مناسب ترین تنظیم دما را برای کمک به خنک تر کردن فضا انتخاب می کند.

 

حالت رطوبت زدایی: اگر در آب و هوای مرطوب زندگی می کنید، یک کولر گازی اسپلیت می تواند به حذف رطوبت اضافی از هوا کمک کند.

ریموت کنترل و تایمر

بسیاری از اسپلیت های تهویه مطبوع دارای یک کنترل از راه دور هستند که به شما امکان می دهد دما را تنظیم کنید یا دستگاه را از سراسر اتاق روشن و خاموش کنید. اگر قصد دارید یونیت هواساز داخلی را در سقف یا بالای دیوار نصب کنید، این یک ویژگی مفید است.

همچنین ممکن است بخواهید مدلی را در نظر بگیرید که دارای یک تایمر قابل برنامه ریزی باشد. این به شما این امکان را می دهد که دمای خاصی را برای اتاق خود بر اساس زمان و روز انتخاب کنید تا به شما در صرفه جویی در هزینه کمک کند.

 

فیلترها

مانند هر کولر گازی، کولر گازی اسپلیت برای عملکرد صحیح نیاز به فیلتر دارد. برای صرفه جویی در هزینه، مدلی با فیلترهای قابل استفاده مجدد را انتخاب کنید که بتوانید آن ها را تمیز کرده و دوباره در دستگاه قرار دهید.

air condition 1 min راهنمای خرید بهترین کولر گازی اسپلیت

سوالات متداول

آیا کولر گازی اسپلیت نیاز به نصاب حرفه ای دارد؟

نصب کولر گازی اسپلیت دشوارتر از راه اندازی یک کولر گازی پنجره ای یا قابل حمل است. اکثر سازندگان توصیه می کنند که تهویه مطبوع را توسط یک متخصص HVAC نصب کنید. در واقع، نصب آن توسط خودتان می‌تواند گارانتی را باطل کند، چرا که احتمال اشتباه وجود دارد.

 

یک کولر گازی اسپلیت معمولا چقدر دوام می آورد؟

اگر کولر گازی اسپلیت به درستی نصب شود، بین ۱۰ تا ۲۰ سال عمر می کند. با این حال، این تنها در صورتی است که با تمیز کردن منظم آن، تعویض فیلترها در صورت لزوم و بررسی سالانه آن توسط یک متخصص آن را به درستی نگهداری کنید.

 

کجا می توانم قسمت داخلی یک کولر گازی اسپلیت را نصب کنم؟

واحدهای تهویه هوای داخلی برای کولر گازی اسپلیت معمولا به صورت افقی روی دیوار نصب می شوند. در صورت تمایل می توانید قطعه را هم سطح با سقف خود نصب کنید. همچنین می توان دستگاه را بر روی سقف یا حتی در وضعیت عمودی روی دیوار نصب کرد. به خاطر داشته باشید که این نصب های سفارشی معمولاً هزینه بیشتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *