راهنمای خرید بهترین قهوه ساز

قهوه ساز

هیچ چیز مانند فنجان قهوه در ابتدای صبح شما را برای یک روز خوب آماده نمی کند. در حالی که برخی از مردم ترجیح می دهند یک قهوه معمولی در یک کافی شاپ بنوشند اما این روزها، دم کردن قهوه خود در خانه آسان تر از همیشه است. قهوه خانگی یک راه عالی برای صرفه جویی در هزینه است و شما می توانید یاد بگیرید که قهوه خود را همانطور که دوست دارید دم کنید.

با این حال، قبل از اینکه در مورد قهوه ساز تصمیم بگیرید، باید بدانید که انواع مختلف قهوه ساز وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید: به عنوان مثال، اسپرسوساز، قهوه ساز قطره ای، قهوه ساز پرکولاتور و دستگاه های نسپرسو. همچنین اگر می‌خواهید قدرت دم کردن، ظرفیت، سهولت استفاده، سرعت و دوام قهوه‌سازها را در نظر بگیرید، ما در این مقاله بررسی های لازم با تمام نکات مفید را برای شما آورده ایم.

 

انواع قهوه ساز

اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که چه نوع قهوه ساز برای شما مناسب است. بیایید رایج ترین انواع را بررسی کنیم.

 

قهوه سازهای تک نفره (Single serving)

یک قهوه ساز تک نفره می تواند یک فنجان قهوه سیاه استاندارد را با مخلوط کردن قهوه آسیاب شده با آب داغ و سپس  گذراندن آن از طریق فیلتر یا سبد فیلتر دم می کند.

مزایا:

 • قهوه سازهای قطره ای می توانند همزمان مقادیر زیادی قهوه درست کنند.
 • شما می توانید قهوه سازهای تک نفره مناسب را با هزینه نسبتا کم پیدا کنید، به خصوص در مقایسه با قیمت دستگاه های اسپرسوساز.
 • استفاده از قهوه سازهای قطره ای بسیار راحت و آسان است.

معایب:

 • شما همیشه بهترین طعم را از یک قهوه ساز تک نفره دریافت نمی کنید.
 • در مورد دوام، ممکن است مدل‌های ارزان قیمت دوام کافی نداشته باشند.

 

اسپرسو ساز

اسپرسوسازها با عبور دادن آب تحت فشار که تقریبا تا نقطه جوش رسیده است، از میان قهوه آسیاب شده قهوه ی شما را آماده می کنند. بسیاری از مدل‌ها دارای کف ساز شیر هستند که طعمی مشابه آنچه در کافی‌شاپ‌های مد روز پیدا می‌کنید، می‌دهد.

 

مزایا:

 • می توانید اسپرسوی خود را سریعا آماده کنید یا از آن برای تهیه نوشیدنی هایی مانند لاته، کاپوچینو یا حتی قهوه های سرد و فراپوچینو استفاده کنید.
 • اسپرسو سازها می توانند قهوه بسیار خوشمزه ای تولید کنند.
 • شما معمولا می توانید قدرت دم کردن قهوه ی خود را تنظیم کنید.

معایب:

 • یک دستگاه اسپرسوساز خوب می تواند نسبتا گران باشد.
 • برخی از مدل ها فضای زیادی را اشغال می کنند.
 • برای درست کردن نوشیدنی های تخصصی ممکن است کمی زمان و تمرین لازم داشته باشید.

قهوه ساز

قهوه ساز تک نفره ( موکاپات)

قهوه سازهای تک نفره از قهوه آسیاب شده (و گاهی اوقات پودر شیر یا طعم دهنده ها) برای تولید طیف متنوعی از نوشیدنی ها استفاده می شود. مدل های با کیفیت دارای مخازن آب که قابلیت جابجایی دارند هستند که می توانند چندین فنجان قهوه قبل از نیاز به پر کردن مجدد آن تولید کنند.

 

مزایا:

 • قهوه سازهای تک نفره موکاپات بسیار راحت و آسان برای استفاده هستند.
 • اگر تنها زندگی می کنید یا تنها قهوه خور در خانه هستید، یک دستگاه یک نفره انتخابی مقرون به صرفه است. زیرا بیشتر از آنچه نیاز دارید قهوه درست نمی کنید.
 • می‌توانید موکاپات هایی بخرید که کاپوچینو، لاته، قهوه‌های طعم‌دار، چای، شکلات داغ و… تولید می‌کنند.

معایب:

 • در حالی که برخی از مدل‌ها به شما امکان می‌دهند با افزودن قهوه آسیاب شده، نوشیدنی مورد علاقه ی خود را بسازید، بسیاری از آنها فقط به شما امکان درست کردن نوع خاصی از قهوه را می دهند بنابراین انتخاب شما محدود است.

 

قهوه سازهای قطره ای ( فیلتری یا Pour over)

همانطور که از نام آن پیداست، قهوه سازهای قطره ای با ریختن آب روی پودر قهوه یا دانه های قهوه کار می کنند. تعداد کمی از مدل ها با برق کار می کنند، اما اکثر آنها دستی هستند. این روش به یک باریستای خانگی قابلیت کنترل دمای آب را برای نتایج قابل دلخواه می دهد.

 

مزایا:

 • عاشقان قهوه در مورد طعمی که با استفاده از این روش دم کردن مستقیم تولید می شود رضایت دارند.
 • قهوه ساز قطره ای یک دستگاه همه کاره است، زیرا می توان از آن برای تهیه قهوه سرد یا گرم استفاده کرد.

معایب:

 • برای فرآیند دم کردن نیازمند جوش آوردن آب با یک دستگاه دیگر، مانند مایکروویو یا اجاق گاز هستید.
 • در این دستگاه ها باید از فیلترهای کاغذی استفاده شود و ممکن است برای رسیدن به بهترین نتیجه نیاز باشد که فیلترها به طرز خاصی تا زده شوند.
 • ممکن است کمی تمرین برای رسیدن به قهوه عالی با دستگاه قطره ای نیاز داشته باشید.

 

قهوه ساز دستی

اگرچه در این راهنما روی آنها تمرکز نمی کنیم، اما می توانید طیف وسیعی از قهوه سازهای دستی ارزان قیمت را در بازار پیدا کنید.

در حالی که مطمئنا قهوه سازهای دیگر بیش از آنچه فکر می کنید برای شما کاربرد خواهند داشت اما قهوه سازهای دستی هنوز هم می توانند یک فنجان قهوه خوب آماده کنند و برای استفاده از آنها نیز نیازی به برق وجود ندارد. یک قهوه ساز دستی می تواند در یک سفر یا کمپینگ نجات بخش باشد.

نمونه های معروف عبارتند از فرنچ پرس و آئروپرس ( Aeropress ).

قهوه ساز

عواملی که در انتخاب قهوه ساز باید در نظر گرفت

تعداد فنجان

به این فکر کنید که در یک بار تولید قهوه به چند فنجان قهوه نیاز دارید. اگر شما تنها فردی در خانه خود هستید که قهوه می نوشید و معمولا فقط یک فنجان در یک زمان می نوشید، یک دستگاه سرو یا قهوه ساز کوچک که فقط چند فنجان قهوه کوچک تولید می کند ایده آل خواهد بود. از طرف دیگر، اگر خانواده بزرگی از قهوه خورها دارید یا اغلب از مهمانان پذیرایی می کنید، به دنبال مدلی باشید که بتواند تعداد بیشتری فنجان را در یک لحظه درست کند.

 

کنترل قدرت دم کردن

برخی از قهوه‌سازها اختیارات کمی در مورد نحوه ی درست کردن قهوه تان به شما می‌دهند، در حالی که برخی دیگر به شما اجازه می‌دهند فنجان قهوه‌تان را با کنترل کامل “قدرت دم‌کردن” درست کنید. حتما در مورد چگونگی تولید قهوه موردنظرتان و میزان رضایت از قهوه بدست آمده از قهوه ساز خود فکر کنید.

اگر به دنبال قهوه ی مورد علاقه ی خاص خود هستید، مدلی را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد قدرت دم کردن را کنترل کنید.

 

تایمر

تصور کنید که با یک قوری قهوه تازه دم کرده و آماده نوشیدن از خواب بیدار می شوید. اگر یک قهوه ساز همه کاره با تایمر داخلی انتخاب می کنید، این تجربه ی فرحبخش می تواند هر روز برای شما عملی شود.

اگر صبح برای بیرون رفتن از خانه عجله دارید، این ویژگی عالی است.

 

آسیاب داخلی

تعداد کمی از قهوه سازها دارای آسیاب داخلی هستند. آسیاب های داخلی دستگاه هر بار مقدار مناسبی از قهوه را آسیاب می‌کند، بدون اینکه نیازی به تلاش اضافی داشته باشید.

در حالی که ما موافقیم که قهوه تازه آسیاب شده بهترین طعم را دارد، اما می توانید با یک آسیاب ارزان قیمت به همان نتیجه برسید. دستگاه هایی دارای آسیاب داخلی گران قیمت هستند. بنابراین اگر بودجه زیادی دارید و یک تجربه قهوه‌سازی عالی و راحت می خواهید، این مدل ‌ها را به شما توصیه می‌کنیم.

 

انتخاب نوشیدنی

اگر قهوه‌تان را سیاه می‌خورید، یک قهوه‌ساز قطره ای ساده تمام چیزی است که نیاز دارید. با این حال، اگر میل به اسپرسو یا نوشیدنی‌های خاص مانند کاپوچینو یا لاته دارید، یک دستگاه اسپرسوساز با بازوی بخارپز برای گرم کردن و کف کردن شیر در نظر بگیرید.

دستگاه‌های تک نفره نیز می توانند طیف وسیعی از نوشیدنی‌ها را ارائه ‌کنند که می‌تواند با فشار دادن یک دکمه آماده شود. اگر قهوه های فانتزی را دوست دارید اما نمی خواهید در تهیه آنها از ابتدا به دردسر بیفتید، این یک انتخاب فوق العاده است.

 

سبد فیلتر

برخی از قهوه سازهای اسپرسو و قطره ای دارای سبدهای فیلتری هستند که تفاله های قهوه را در طول فرآیند دم کردن فیلتر می کنند و نیازی به فیلترهای کاغذی ندارند. اندازه سبد فیلتر و مقدار قهوه ی آسیاب شده ی داخل آن قبل از دم کردن به تعیین طعم و قدرت قهوه کمک می کند.

قهوه ساز

نکاتی در مورد  قهوه ساز ها

صرف نظر از نوع قهوه سازی که انتخاب می کنید، تمیز نگه داشتن قهوه ساز می تواند تا سالهای طولانی به درست کار کردن آن منجر شود. همیشه دستورالعمل های سازنده برای تمیز کردن مناسب و اطمینان از اینکه کدام قطعات قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند را دنبال کنید.

اگر معمولا هنگام دم کردن قهوه صبح خود عجله دارید، به دنبال دستگاهی باشید که برنامه دم کردن سریعی دارد. به عنوان مثال، برخی از مدل های تک نفره می توانند یک فنجان قهوه را در حدود ۶۰ ثانیه دم کنند.

به خاطر داشته باشید که برخی از قهوه سازها دارای تنظیمات دمایی قابل تنظیم هستند. این امر در هنگام تهیه انواع نوشیدنی قهوه بسیار مفید است.

 

در پایان چند مدل از بهترین قهوه ساز ها را که مورد بررسی قرار داده ایم در قسمت زیر برای شما می آوریم، برای دانستن قیمت روز آنها کافیست بر روی دکمه “بررسی قیمت” کلیک کنید.

اگر شما نیز تجربه یا پرسشی در مورد قهوه ساز ها دارید، آن را در قسمت نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *