بهترین ماسک ها برای پیشگیری از کرونا کدامند؟

ماسک ها

بررسی انواع ماسک ها و نکات مهم در استفاده از آنها

حالا که مشغول نوشتن این مقاله هستم، کرونا بیش از ۲ سال است که در جهان شیوع پیدا کرده و انگار قرار نیست حالا حالاها شرش را کم کند! آیا ماسک های صورت می توانند به کاهش سرعت انتشار ویروس کرونا کمک کنند؟ جواب مثبت است.

استفاده از ماسک در کنار سایر اقدامات پیشگیرانه مانند واکسن زدن، شستن مکرر دستها و فاصله‌گذاری فیزیکی می تواند به کاهش سرعت ویروس کووید بسیار کمک کند.

اما شاید بسیاری از ماسک ها برای جلوگیری از ورود ویروس به بدن مناسب نباشند. مشخصات یک ماسک و میزان پوشیده شدن صورت بوسیله آن نکات بسیار مهمی هستند.

در این مقاله در ابتدا با انواع ماسک ها آشنا می شویم و سپس می گوییم که کدام یک از آنها عملکرد بهتری در برابر ورود ویروس به بدن را دارند. در نهایت نکاتی را در مورد استفاده درست از ماسک به شما یادآوری می کنیم. اگر می خواهید اطلاعاتتان را در مورد ماسک افزایش دهید، حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

انواع ماسک ها

سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند که حتی الامکان از محافظ ترین ماسک در جاهای شلوغ و پر رفت و آمد استفاده کنید. همچنین تاکید دارد که اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید و یا در معرض خطر ابتلا به بیماری جدی هستید، در جاهایی با ریسک بالای بیماری از ماسکی استفاده کنید که بیشترین محافظت ممکن را از شما داشته باشد. بطور کلی ماسک های توصیه شده به ۴ نوع تقسیم می شوند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 • ماسک های پزشکی

به این ماسک ها، ماسکهای جراحی نیز می گویند. ایرادی که به این ماسک ها وارد است، شل بودن آنهاست. این ماسکها بمنظور محافظت از ورود قطرات و اسپری هایی که ممکن است حاوی میکروب باشند، طراحی شده اند. این ماسک ها همچنین ذرات بزرگ موجود در هوا را هنگام تنفس فرد فیلتر می کنند.

برای اینکه این ماسکهای پزشکی بر روی صورت شما محکمتر بایستند، هر کدام از بندهای آن را یک گره بزنید و یا یک بار دور گوش خود بپیچانید. همچنین استفاده از این ماسک ها سطح دی امسید کربن را در هوا افزایش نمی دهند.

 • ماسک های KN95

ماسک KN95 نوعی ماسک تنفسی است که از استانداردهای بین المللی برخوردار است. این ماسک محافظت بیشتری نسبت به ماسک پزشکی ارائه می دهد؛ چرا که ذرات بزرگ و کوچک را هنگام استنشاق فرد از بین می برد.

با این حال بایستی هنگام خرید KN95  محتاط باشید. چرا که بسیاری از این ماسک ها تقلبی هستند و شرایط کیفی خوبی ندارند.

 • ماسک N95

ماسک N95 نوعی ماسک تنفسی مطابق با استانداردهای کیفیت ایالات متحده است. ماسک N95 بالاترین سطح محافظت را ارائه می دهد. این ماسک نیز ذرات کوچک و بزرک را هنگام استنشاق فرد از بین می برد. N95های غیرجراحی برای عموم قابل استفاده است.

توصیه سازمان جهانی بهداشت بر این است که کادر درمان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی حتما از این نوع ماسک استفاده کنند. نکته مهم در مورد این ماسکها این است که هرگز نباید از N95هایی که دارای دریچه هستند، استفاده کرد. زیرا این ماسکها قادر به فیلترکردن هوا نیستند و در اصل کارایی خاصی ندارند.

 • ماسکهای پارچه ای

ماسک های پارچه ای برای به دام انداختن قطرات تنفسی در نظر گرفته شده است که هنگام صحبت کردن، سرفه یا عطسه ی فرد منتشر می شوند. همچنین به عنوان مانعی برای محافظت از فرد در برابر استنشاق قطرات منتشر شده توسط دیگران به کار می رود.

موثرترین ماسک های پارچه ای از چندین لایه پارچه محکم بافته شده مانند پنبه ساخته می شوند. البته ماسکهای پارچه ای کمتر از دیگر ماسک ها در پیشگیری از بیماری های ویروسی موثر است و بهتر است بعنوان پوششی برای محکم شدن ماسک جراحی بر روی صورت بکار رود.

ماسک

چگونه از ماسک خود بهترین بهره را ببرید؟

کارایی ماسکهای پارچه ای و پزشکی را می توان با اطمینان از اینکه ماسک ها به خوبی روی خطوط صورت شما قرار می گیرند، بهبود ببخشید تا از نشت هوا در اطراف لبه های ماسک جلوگیری شود.

ماسک ها باید روی بینی، دهان و چانه محکم شوند، بدون هیچ گونه شکافی. هنگام بازدم باید هوای گرم را از جلوی ماسک احساس کنید. نباید هوا را از زیر لبه های ماسک احساس کنید.

ماسک هایی را انتخاب کنید که دارای نوارهای بینی خم شونده هستند، زیرا از نشت هوا از بالای ماسک جلوگیری می کند.

ماسک های چند لایه دارای محافظت بیشتری هستند. برخی افراد ترجیح می دهند از ماسک پزشکی زیر ماسک پارچه ای خود استفاده کنند. در این صورت ماسک پارچه ای باید لبه های ماسک پزشکی را به صورت فشار دهد. اگر لایه ها تنفس شما را سخت می کنند و یا دید شما را مسدود می کنند، از این کار خودداری کنید.

همچنین همراه با ماسک های N95  و KN95 از ماسک دیگری استفاده نکنید. اگر از KN95 یا N95 استفاده می کنید، مطمئن شوید که به صورت شما چسبیده و بسته می شود.

ماسک کودک باید بطور ویژه برای کودکان ساخته شده باشد تا به درستی جا بیفتد. مطمئن شوید به خوبی روی بینی، دهان و چانه قرار می گیرد.

استفاده صحیح، نگهداری و تمیزکردن ماسک ها نیز بر میزان محافظت آنها از شما تاثیر می گذارد. برای گذاشتن و درآوردن ماسک مراحل زیر را طی کنید:

 • قبل و بعد از گذاشتن ماسک دست های خود را بشویید و یا ضدعفونی کنید.
 • ماسک خود را روی دهان و بینی و چانه خود قرار دهید.
 • آن را پشت سر خود ببندید یا از حلقه های گوش استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که ماسک به صورت شما چسبیده است و هیچ روزنه ای رو به بیرون وجود ندارد.
 • هنگام استفاده از ماسک، آن را لمس نکنید.
 • اگر به طور تصادفی ماسک خود را لمس کردید، دستان خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.
 • اگر ماسک شما خیس یا کثیف شد، از یک ماسک جدید استفاده کنید.
 • ماسک را با باز کردن آن یا برداشتن حلقه های گوش بدون دست زدن به جلوی ماسک یا صورت خود بردارید. گوشه های بیرونی را به هم تا بزنید.
 • بلافاصله پس از برداشتن ماسک دست های خود را بشویید.
 • ماسک های پارچه ای را بطور مرتب در ماشین لباسشویی یا با دست بشویید (آنها را می توان همراه با لباس های دیگر شست).
 • آنها را در خشک کن خشک کنید یا بیرون زیر آفتاب آویزان کنید.
 • ماسک های یک بار مصرف را پس از یک بار استفاده دور بیندازید.

و این اقدامات احتیاطی را از یاد نبرید:

 • برای افرادی که مشکل تنفسی دارند یا بیهوش هستند یا قادر به برداشتن ماسک بدون کمک نیستند، ماسک نزنید.
 • برای کودکان زیر ۲ سال از ماسک استفاده نکنید.
 • از ماسک به عنوان جایگزینی برای فاصله گذاری فیزیکی استفاده نکنید.

ماسک ها

سوالات متداول

آیا پس از واکسینه شدن نیز نیاز به ماسک زدن هست؟

پس از واکسینه شدن، می توانید با خیال راحت تر به انجام فعالیت های روزمره بپردازید. با این حال تا زمانی که این پاندمی وجود دارد و مخصوصا هنگام وجود پیک کرونا CDC توصیه می کند که در فضاهای سربسته حتما از ماسک استفاده کنید.

یک ماسک استاندارد از چند لایه تشکیل شده است؟

معمولا یک ماسک استاندارد از سه لایه تشکیل شده که لایه محافظتی در میان دو لایه دیگر قرار دارد.

فرق ماسک های پزشکی و ماسک های تنفسی (مثل ان ۹۵) در چیست؟

در صورتی که این ماسک ها استاندارد (دارای ۳ لایه) باشند، تفاوتی در سطح محافظت ندارند. تنها تفاوت این ماسک ها در میزان محکم شدن آنها روی صورت و بعبارتی چفت شدن آن است. ماسک های تنفسی محکم تر روی صورت می ایستند و روزنه ها را پوشش می دهند.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم هر آنچه که در مورد ماسک ها برای جلوگیری از ویروس کرونا باید بدانیم را به شما ارائه کنیم. در کل در این روزهای پادمی کرونا باید سعی کنیم با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی حتی الامکان از شیوع این بیماری جلوگیری کنیم.

در پایان یادتان نرود که استفاده از ماسک تنهای یکی از دستورالعملهای بهداشتی مبارزه با کروناست. مواردی همچون واکسینه شدن، فاصله گذاری فیزیکی، تهویه هوا و شستشوی مداوم دستها نیز بسیار ضروری هستند. امیدواریم روزی برسد که میزان مرگ و میر این ویروس بی رحم به صفر نزدیک شود و بتوانیم به روزهای پیش از کرونا برگردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *