بهترین پرینترهای خانگی چه مشخصاتی دارند؟

پرینتر

امروزه هر کسی می تواند در خانه خود دفتر کاری مجزا داشته باشد و بیزینس خود را اداره کند. یکی از ملزومات این کار داشتن دستگاه هایی همچون پرینتر خانگی است. انواع و اشکال مختلفی از چاپگرها در بازار موجود هستند که هر کدام دارای کاربردها و قابلیت های متفاوتی هستند.

هدف از نوشتن این مقاله آشنایی بیشتر شما با انواع پرینترهای موجود در بازار و همچنین مشخصات بارز یک پرینتر خوب و باکیفیت است. اطلاعات شما با خواندن این مقاله بسیار بیشتر می شود و بالطبع آن انتخاب یک چاپگر مناسب کار شما آسان تر خواهد شد.

در نهایت می توانید از جدول موجود در پایان مقاله با ۵ پرینتر پرفروش در بازار آشنا شوید و برای بررسی بیشتر به لینک آن ها مراجعه کنید. لطفا تا پایان این مقاله چذاب و مفید با ما همراه باشید.

 

انواع پرینترها

پرینتر لیزری: اولین بار در دهه ۱۹۶۰ توسط کمپانی زیراکس تولید شد. چاپگرهای لیزری هنوز به طور گسترده در دفاتر بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. این پرینترها بخاطر سرعت چاپ بالا و کیفیت بیشتر، بهره وری بیشتری دارند.

پرینترهای جوهر جامد: چاپگرهای جوهر جامد از شکل منحصربفردی از فناوری جوهر استفاده می کنند که برای صرفه جویی در فضا و هزینه بسته بندی طراحی شده است. چاپگرها در طول فرایند چاپ، چوب های جوهر جامد را ذوب می کنند –روشی که می تواند به تولید رنگ های پر جنب و جوش کمک کند.

چاپگرهای LED: پرینترهای ال ای دی شبیه پرینترهای لیزری هستند، اما از دیود ساطع کننده نور به جای لیزر برای ایجاد تصاویر روی درام یا تسمه چاپ استفاده می کنند. به دلیل قطعات متحرک کمتر، چاپگرهای LED اغلب کارآمدتر و قابل اعتمادتر از چاپگرهای لیزری در نظر گرفته می شوند.

پرینترهای جوهر افشان تجاری: این پرینترها با استفاده از فناوری جوهر افشان در مقیاس بزرگ برای برآوردن نیازهای یک دفتر پرمشغله با اتکای زیاد به خروجی چاپی، به دلیل قابلیت اطمینان و ماهیت قوی، محبوبیت دائمی دارند. این نوع چاپگرها برای چاپ عکس بسیار مناسبند، اما هزینه هر صفحه آنها بسیار بیشتر از چاپگرهای لیزری در می آید.

چاپگرهای خانگی جوهر افشان: پرینترهای جوهر افشان یکی از رایج ترین انواع چاپگرهایی هستند که در محیط های حرفه ای و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. اما هزینه های جاری بالایی دارند و سرعت چاپ آنها پایین است.

پرینترهای جوهر افشان ارزان قیمت: ترکیب قابلیت های چاپ باکیفیت بالا و عملکرد کم هزینه به ازای هر صفحه را می توانید در این پرینترها بیابید. پرینترهای جوهر افشان کم هزینه برای کاربران حرفه ای و داخلی که با بودجه کمتری کار می کنند، مناسب هستند.

پرینترهای چندمنظوره: این پرینترهای که بعنوان چاپگرهای همه کاره نیز شناخته می شوند، اغلب قادر به انجام کارهای چاپ، کپی، اسکن و فکس هستند. این امر به سهولت کارها در ادارات و خانه بدون نیاز به بیش از یک دستگاه بسیار کمک می کند.

پرینتر

تفاوت پرینترهای لیزری و جوهر افشان

از آنجایی که پرینترهای لیزری و جوهر افشان محبوبیت بیشتری در بازار دارند، به تفاوت های این دو بیشتر می پردازیم. تفاوت بین این دو چاپگر باعث می شود که هر کدام برای اهداف مختلفی مناسب باشند. در ادامه به شرح این تفاوت ها می پردازیم:

 1. پرینترهای لیزری سریع تر هستند و در هر دقیقه صفحات بیشتری را چاپ می کنند و نسبت به چاپگرهای جوهرافشان برای چاپ با حجم بالا مناسب تر هستند.
 2. چاپگرهای لیزری خطوط بسیار واضح تری را چاپ می کنند و بنابراین برای متن، لوگو و گرافیک های تجاری ساده مناسب هستند.
 3. پرینترهای لیزری عمدتا تک رنگ هستند. پرینترهای جوهر افشان مدرن این روزها هم سیاه و سفید و هم رنگی چاپ می کنند و برای چاپ عکس برتری زیادی نسبت به چاپگرهای لیزری دارند. البته پرینترهای لیزری رنگی تجاری گرانقیمتی نیز وجود دارند که در چاپ عکس خوب عمل می کنند.
 4. رزولوشن پرینترهای لیزری بسیار بالاتر از چاپگرهای جوهر افشان است؛ بطوری که پرینترهای لیزری امروزه ۱۲۰۰ تا ۲۴۰۰ نقطه در اینچ رزولوشن دارند.
 5. در پرینترهای جوهر افشان ممکن است مشکلاتی از جمله لکه شدن برگه بخاطر خشک نشدن جوهر اتفاق بیفتد. اما در چاپگرهای لیزری جوهر قبل از خروج از دستگاه با کاغذ ذوب می شود و لکه ای ایجاد نمی کند.

 

مهمترین مشخصات بهترین پرینترهای خانگی

 • سرعت چاپ

سرعت چاپ حداقل ۱۰ صفحه در دقیقه و ۲۰ صفحه سیاه و سفید در دقیقه حداقل استانداردی است که باید به عنوان مشخصات سرعت چاپ به دنبال آن باشید. انتظار برای چاپ نه تنها خسته کننده است، بلکه بهره وری شما را نیز کاهش می دهد.

 • کیفیت پرینتر

کیفیت چاپ بر حسب نقطه در اینچ اندازه گیری می شود. چاپگرهای سیاه و سفید باید حداقل وضوح ۶۰۰ در ۶۰۰ نقطه در هر اینچ داشته باشند. وضوح سیاه و سفید ۲۴۰۰ در ۱۲۰۰ تولیداتی چاپی با کیفیت بالا تولید می کند.

کیفیت چاپ رنگی ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ حداقل استاندارد خوبی است و رزولوشن ۴۸۰۰ در ۲۴۰۰ چاپی رنگی با کیفیت عالی تولید می کند.

 • چرخه کار

چرخه کار به حداکثر تعداد صفحاتی اشاره دارد که باید در ماه چاپ شوند. چاپگرهایی که قرار است در محیط اداری استفاده شوند، باید چرخه کاری بالایی در محدوده ۲۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ صفحه داشته باشند. اما یک پرینتر خانگی با چرخه کاری ماهانه ۵۰۰۰ صفحه احتمالا برای اکثر کاربران کافی است.

 • پرینتر لیزری در برابر چاپگر جوهر افشان

چاپگر لیزری معمولا تصاویر باکیفیت بالاتری نسبت به چاپگرهای جوهرافشان تولید می کند، همچنین چاپگرهای لیزری از نظر هزینه در هر صفحه کارآمدتر از چاپگرهای جوهری عمل می کنند.

کارتریج های تونر لیزری گران تر از کارتریج های جوهر افشان هستند، اما بطور قابل توجهی عمر طولانی تری دارند. پرینترهای لیزری معمولا پس از گرم شدن و عملیاتی شدن دستگاه بسیار سریع تر از چاپگرهای جوهر افشان چاپ می کنند.

 • ظرفیت جوهر و کاغذ

یکی از ناراحتی های چاپگرهای خانگی، کار سخت اضافه کردن کاغذ بیشتر یا جایگزینی کارتریج جوهر یا تونر است. اگر دائما کاغذ یا جوهر را دوباره پر می کنید، این امر ممکن است روند کاری شما را مختل کند.

پرینترهای لیزری که بیشتر در ادارات یافت می شوند تا منازل، گزینه خوبی برای افزایش ظرفیت در مقایسه با چاپگرهای جوهر افشان معمولی هستند.

 • قابلیت اسکن و کپی

برخی از مشاغل احتیاج فراوانی به کارهای دیگری همچون اسکن و کپی دارند. بنابراین کسانی که در خانه بطور دورکاری به کار خود می پردازند، حتما باید به دنبال یک پرینتر با ویژگی های خوب باشند که بر اسکن و کپی کردن تاکید دارد.

در مورد اینکه چاپگر از نظر اسکن و کپی دقیقا چه کارهایی می تواند انجام دهد، مطمئن شوید و اگر این کارها را بطور فراوان انجام می دهید، در مورد پرینتر مورد نظر خود بسیار تحقیق کنید.

سرعت کپی حداقل ۲۵ صفحه در دقیقه مبنای خوبی برای یک پرینتر همه کاره است. همچنین اسکنر با حداقل وضوح ۱۲۰۰ در ۶۰۰ برای بازتولید با کیفیت بالا لازم است. اما وضوح اسکنر ۴۸۰۰ در ۴۸۰۰ تصاویر باکیفیت عالی تولید می کند.

 • کیفیت چاپ عکس رنگی

اگر در هر کاری که شامل بازبینی عکس ها یا اسناد رنگی است کار می کنید، باید چاپگرهایی را که می توانند چاپ هایی با وضوح بالا و کیفیت عکس تولید کنند، در اولویت قرار دهید. مطمئن شوید هر چاپگری که در نظر دارید می تواند عکس های بزرگ را چاپ کند، نه فقط چاپ های ۶ ۴  و ۵ ۷٫

پرینتر

 • میزان جاگیری

یکی از مهمترین عواملی که در انتخاب پرینتر خانگی باید در نظر گرفت، این است که چقدر فضای دفتر یا اتاق شما را اشغال می کند. با توجه به اینکه همه افراد یک دفتر اختصاصی ندارند و ممکن است نیاز به ایجاد یک دفتر کار در اتاق نشیمن یا اتاق مهمان داشته باشند، جمع و جور بودن چاپگر خانگی بسیار مهم است.

 • طراحی شیک

با وجود توانایی چاپ تصاویر خیره کننده، برخی از پرینترها خود شیک و زیبا نیستند. اگر می خواهید چاپگری انتخاب کنید که از لحاظ استایل و سبک با اتاق یا دفتر شما همخوانی داشته باشد، باید جستجوی بیشتری انجام دهید.

 • هزینه های تعویض جوهر

هنگام خرید پرینتر، هزینه تعویض جوهر را در نظر بگیرید. بازدهی  که می توان از جوهر یا کارتریج تونر انتظار داشت را باهم مقایسه کنید. با تقسیم هزینه کارتریج بر بازده مورد انتظار، می توان هزینه هر صفحه را محاسبه کرد. فراموش نکنید که هزینه کارتریج های رنگی را نیز در نظر بگیرید.

 • قیمت و ارزش

از آنجایی که چاپگر خانگی ممکن است یک هزینه شخصی بجای هزینه های تجاری باشد، ممکن است افراد همیشه به دنبال چاپگرهای ارزان تر (اما هنوز خوب) باشند.

اکثر برندهای اصلی پرینتر، چاپگرهای ارزان قیمتی را ارائه می دهند. اما یکی از مواردی که باید مراقب آن بود، این است که آیا چاپگر به خدمات اشتراک جوهر نیاز دارد یا خیر، که برای همه مناسب نیست.

 • پرینترهای همه کاره

در نهایت اگر خرید وسایل جداگانه بسیار استرس زاست و یا فضای بسیار زیادی را ممکن است اشغال کنند و همچنین احتمال خراب شدن آنها بسیار زیاد است، شاید بهتر باشد که یک چاپگر همه کاره ی خوب را در خانه خود ببینید.

بطور کلی این چاپگرها توانایی چاپ، اسکن، کپی و فکس را با اتصال بی سیم ارائه می دهند. با این حال همه ی این چاپگرها بطور یکسان ساخته نمی شوند و اگر چیزی را می خرید که صرفا برای استفاده ساده باشد، می تواند انتخاب پرهزینه ای باشد.

5 min بهترین پرینترهای خانگی چه مشخصاتی دارند؟

آشنایی با ۵ پرینتر خانگی پرفروش بازار

تصویر

برند

ویژگی ها

امتباز کاربران

بررسی قیمت

پرینتر چند کاره کانن مدل PIXMA MG2545s

چاپ جوهر افشان 3 کاره (پرینت، اسکن و کپی)

سایز چاپ A4 چاپ رنگی

پرینتر چندکاره جوهرافشان با قابلیت چاپ عکس کانن مدل PIXMA MG2540s

چاپ جوهر افشان 3 کاره (پرینت، اسکن و کپی)

سایز چاپ A4 چاپ رنگی

پرینتر لیزری اچ پی مدل LaserJet Pro M15w

چاپ لیزری تک کاره سایز A4 چاپ تک رنگ ظرفیت کارتریج تا 1000 کاغذ رزولوشن 600 در 600

پرینتر چندکاره لیزری کانن مدل i-SENSYS MF3010

چاپ لیزری 3 کاره (پرینت، اسکن و کپی) سایز چاپ A4 چاپ تک رنگ رزولوشن 600 در 600 

ظرفیت کارتریج تا 1600 صفحه

پرینتر چندکاره لیزری اچ پی مدل LaserJet Pro M28w

چاپ لیزری 3 کاره (پرینت، اسکن و کپی) سایز چاپ A4 چاپ تک رنگ قابلیت پرینت 18 برگ در دقیقه رزولوشن 600 در 600

در پایان امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید انتخاب بهتر و راحت تری داشته باشید. اگر شما نیز تجربه ای در مورد خرید پرینتر و یا استفاده از آن دارید، خوشحال می شویم که آن را با ما و مخاطبان چطوبا در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *