راهنمای خرید بهترین هود آشپزخانه

kitchen hood راهنمای خرید بهترین هود آشپزخانه

استشمام بوی یک غذای خانگی تجربه ی آرامشی بی نظیر است، اما بوی غذای سوخته، درست برعکس عمل می کند. به همین دلیل است که یک هود آشپزخانه برای هر آشپزخانه ای ضروری است تا به تخلیه دود و گردش هوا کمک کند. همچنین یک هود آشپزخانه، ویژگی های داخلی مانند چراغ، تایمر و ساعت را برای افزایش راحتی کلی آشپزخانه شما ارائه می دهد.

این هود که اغلب به آن هود پاورپک یا زیر پایه می‌گویند، در بالای اجاق گاز شما نصب می‌شود و می‌تواند در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی باشد. هود های آشپزخانه درون کابینت ها یا اطراف آنها قرار می گیرد و بدون از بین بردن حس زیبایی شناسی، فضای آشپزخانه را یکپارچه می کند. در واقع، با مدل مناسب، هود آشپزخانه شما می‌تواند به فاکتور “زیبایی” آشپزخانه شما بیافزاید.

با این حال، هودهای مدرن بدون ایراد نیستند. آنها نسبت به هواکش های سنتی گرانتر هستند و نیاز به نصب تخصصی تری دارند. به طور خاص، آنها به مسیری برای تخلیه هوا و همچنین آداپتورها و سیم کشی مناسب برای تامین برق نیاز دارند. با این حال، اگر می خواهید یک هود آشپزخانه برای خانه خود داشته باشید، برای شروع خرید خود به راهنمای خرید و توصیه های ما نگاه کنید.

 

بررسی کلیدی هود آشپزخانه

 

  • اندازه

یکی از بزرگترین مزیت های هود آشپزخانه انعطاف پذیری آن است، به این معنی که اندازه و تناسب آن از یک نصب به نصب بعدی متفاوت است.  بیشتر آنها، باید به اندازه ی اجاق گاز شما باشند تا بتوانند دود، ذرات غذا و چربی را که به سمت بالا حرکت می کنند را به خوبی جذب کنند.

به خاطر داشته باشید که مجرای هود آشپزخانه در داخل کابینت قرار دارد. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای آن وجود دارد. خریداران اغلب با طراحان و پیمانکاران مشورت می‌کنند تا روشی هوشمندانه و شخصی‌سازی شده برای مخفی کردن کاپوت خود از دید پیدا کنند.

 

 

  • مواد

هودهای داخلی از مواد مختلفی ساخته می شوند که رایج ترین آنها آلومینیوم و فولاد ضد زنگ است. هر دو از نظر کاربرد و سهولت تمیز کردن مشابه هستند، اگرچه آلومینیوم سبک تر است. برای اکثر خریداران، توجه اولیه در اینجا این است که چگونه هود داخلی با دکوراسیون آشپزخانه موجود آنها مطابقت دارد.

 

  • قدرت

میزان قدرت یک هود داخلی تعیین می کند که چقدر سریع و کارآمد می تواند دود و گرما را از آشپزخانه شما خارج کند. این توان بر حسب فوت مکعب در دقیقه (CFM) اندازه گیری می شود و مقدار مورد نیاز شما بستگی به این دارد که چقدر و چند وقت یک بار غذای خود را طبخ می کنید.

اگر زیاد آشپزی می کنید، مخصوصاً با روغن داغ، بخار و غذاهای با بوی تند، هود با حداقل ۳۵۰ فوت مکعب در دقیقه را توصیه می کنیم. بر اساس یک قانون کلی، ۱ CFM تهویه به ازای هر ۱۰۰ واحد حرارتی (Btu) توان اجاق گاز است. این بدان معناست که اگر مشعل با خروجی بالا با ۵۰۰۰۰ Btu دارید، به دنبال یک هود در محدوده ۵۰۰ CFM باشید. به یاد داشته باشید که هر چه فوت مکعب در دقیقه بیشتر باشد، احتمالا صدای فن هود بیشتر می شود.

هود آشپزخانه

امکانات هود آشپزخانه

  • چراغ ها

هودهای آشپزخانه کاربرد زیادی به غیر از تهویه ارائه می دهند و یک مثال عالی نورپردازی آنها است. بسته به مدلی که انتخاب می‌کنید، یک هود آشپزخانه می‌تواند دارای چراغ‌های رشته‌ای، فلورسنت، هالوژن یا LED باشد تا به شما کمک کند آنچه را که در حال پختن هستید مشاهده کنید. حتی مدل‌های ارزان‌تر دارای حداقل یک چراغ هستند و با انتخاب‌های گران‌تر می تواند شامل چهار چراغ یا بیشتر باشد. برخی از آنها حتی قابلیت تنظیم نور شب نیز دارند.

 

  • کنترل ها

فن: داشتن چندین سرعت به شما این امکان را می‌دهد که فن هود را با توجه به غذایی که می‌پزید تنظیم کنید. اگر همه شعله ها و فر را روشن می کنید، فن را روی درجه بالا قرار دهید. اگر در حال تهیه یک میان وعده کوچک نیمه شب هستید، از تنظیم کم برای کاهش سر و صدا استفاده کنید. اکثر هودهای برد حداقل دو سرعت دارند، اما برخی از آنها سه سرعت یا بیشتر دارند.

 

صفحه لمسی: برای ظاهر و احساسی لوکس، برخی از هودهای آشپزخانه دارای کنترل صفحه نمایش لمسی برای سرعت فن، نور، ساعت و تایمر هستند. مدل های انتخاب شده حتی شامل یک کنترل از راه دور هستند.

 

چراغ‌های نشانگر: درست مانند خودروی شما، چراغ‌های هشدار و نشانگرها یادآورهای مفیدی هستند که نشان می دهند، دستگاه شما نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. هودهای آشپزخانه پیشرفته دارای چراغ های نشانگر هستند تا به شما اطلاع دهند که چه زمانی چربی گیر، فیلتر هوا یا موتور نیاز به توجه دارد.

 

سنسورها: به عنوان یک اقدام ایمنی، برخی از هودهای آشپزخانه دارای حسگرهای حرارتی هستند که می توانند آتش را تشخیص داده و در صورت نیاز دستگاه شما را خاموش کنند.

 

خاموش شدن خودکار: ویژگی خاموش شدن خودکار می تواند پس از مدت زمان مشخصی فن ها را خاموش کند تا در مصرف برق صرفه جویی شود.

هود آشپزخانه

نکاتی در خصوص هود آشپزخانه

یک دریچه تعمیر و نگهداری در کابینت برای هود ایجاد کنید. هنگام نصب هود آشپزخانه خود، توصیه می کنیم این دریچه را در کنار کابینت هود بکار ببرید. اینجا می تواند به عنوان یک دریچه تعمیر و نگهداری در آینده عمل کند و به شما امکان می دهد بدون حذف کل واحد به کانال کشی و سیم کشی دسترسی داشته باشید.

هود را در ارتفاع مناسب نصب کنید. کارشناسان توصیه می کنند هود داخلی خود را در فاصله ۷۰ تا ۹۰ سانتیمتری بالای اجاق گاز نصب کنید. این امر کارایی هود را بهبود می بخشد؛ زیرا می تواند به مقدار مناسب دود و هوا را تخلیه کند.

هود را متناسب با آشپزخانه خود رنگ کنید. اگر نمی توانید یک هود مناسب با دکوراسیون خود پیدا کنید، می توانید خودتان آن را رنگ کنید. ابتدا برق را قطع کرده و روکش آن را بردارید. آن را با آب گرم و صابون کاملاً تمیز کنید. هر قسمتی را که نمی خواهید رنگ کنید ببندید. آن را با یک پرایمر با حرارت بالا و مورد تایید لوازم خانگی رنگ آمیزی کنید و به انتخاب خود پرداخت کنید.

 

سوالات متداول

  • بهترین راه برای تمیز کردن هود آشپزخانه من چیست؟

با توجه به نزدیکی هود شما به روغن، کثیفی و دود، مهم است که آن را به درستی تمیز کنید. کناره‌ها و بالای هود باید نسبتاً ساده باشد، زیرا به سادگی بخش‌های صاف فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم را پاک می‌کنید. از استفاده از پاک کننده های ساینده، اسیدها یا پدهای شستشو خودداری کنید. حتی حوله‌های کاغذی نیز می‌توانند بیش از حد زبر باشند و خطر خراشیدن روی آن را داشته باشند. با در نظر گرفتن این موضوع، یک شوینده ملایم، پاک کننده شیشه، یا تمیز کننده فلز مشخص شده را روی یک پارچه نرم بمالید و قسمت بیرونی را پاک کنید. از استون می توان برای از بین بردن چربی و روغن سنگین استفاده کرد.

 

با تمیز کردن قسمت بیرونی، توجه خود را به قسمت زیرین هود جلب کنید – عنصری که رو به اجاق گاز است و هوا را بیرون می کشد. این قسمت مهم است زیرا جایی است که فیلترهای بافل هستند، فیلترهایی که چربی را به خود جذب می کنند و آن را به سمت چربی گیرها و دور از دمنده هود هدایت می کنند. اگر اینها به طور مرتب تمیز شوند، موتور به میزان قابل توجهی دوام بیشتری خواهد داشت. فیلترهای بافل معمولاً به راحتی جدا می شوند و می توان آنها را با همان روش قسمت بیرونی تمیز کرد. بسته به مدل، فیلترهای بافل حتی ممکن است قابل شستشو در ماشین ظرفشویی باشند.

هود آشپزخانه

  • چه سبک‌های دیگری از هود در دسترس هستند؟

انواع مختلفی از هودهای مخصوص اجاق گاز در بازار وجود دارد. هودهای داخلی به دلیل انعطاف پذیری و زیبایی ظاهری بسیار مورد توجه قرار می گیرند، اما سبک های دیگر قطعاً مزایای خود را نیز دارند.

بدون کانال: به جای تهویه هوا به خارج از منزل، هودهای بدون کانال به سادگی گرما و دود را از اجاق گاز شما دور می کنند. آنها دارای فیلترهای بافل برای به دام انداختن روغن، چربی و بو هستند، اما بدیهی است که تهویه موثر در آنها بسیار ضعیف تر است. این هودها معمولا کم هزینه ترین نوع هود هستند.

 

پایه دیواری: این هودها تنها مشابه هودهای داخلی بدون نیاز به کابینت هستند. به دلیل شکل باریک و عمودی خود، دودکش های دیواری نیز نامیده می شوند. هودهای نصب شده روی دیوار، تهویه بسیار موثری را با ظاهری منحصر به فرد ارائه می دهند. آنها معمولاً گرانتر از هودهای مشابه در کابینت هستند.

 

جزیره: این هودهای شیک برای اجاق های نصب شده در وسط آشپزخانه طراحی شده اند و هوا را از کانال های سقف خارج می کنند. این مدل هودهای آشپزخانه ممکن است بسیار گران باشند.

 

جریان پایین: اگر اجاق گاز شما در وسط آشپزخانه قرار دارد اما هود جزیره ای مناسب نیست، یک هود با محدوده جریان پایین را در نظر بگیرید. اینها هوا و دود را به سمت کانال های روی زمین هدایت می کنند، که نصب آنها به طور قابل توجهی راحت تر از کانال های دیواری یا سقفی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *