۸ نکته ی کلیدی پیش از خرید ماوس کامپیوتر

ماوس

راهنمای خرید ماوس کامپیوتر

آیا قصد خرید یک ماوس جدید دارید؟ در این مقاله تمام نکاتی را که باید پیش از خرید ماوس بی سیم بدانید، گردآوری کرده ایم. با مطالعه این مقاله می توانید بهترین ماوس را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید.

هنگامی که به بهترین راه ها برای ارتقای رایانه ی خود فکر می کنید، احتمالا زیاد به ماوس خود فکر نمی کنید. همه ی ماوس ها یکسان هستند! درست است؟ خوب، نه کاملا.

ماوس بی سیم یکی از پرکاربردترین قطعات سخت افزاری در کامپیوتر شماست. بهتر است که از یک ماوس قدیمی تا سال ها استفاده نکنید. تعویض ماوس کامپیوتر به بهبود عملکرد شما در محل کار و محیط بازی کمک می کند و همچنین می تواند از آسیب های احتمالی به مچ دست و انگشت های شما جلوگیری کند.

در مقاله پیش رو ۸ نکته کلیدی را در مورد شناخت ماوس های مختلف و کاربرد آنها آورده ایم. شما با خواندن این مقاله می توانید با شناخت انواع ماوس ها براحتی ماوس مناسب کار خود را انتخاب کنید. در انتها نیز می توانید با ۱۰ نمونه ماوس پرفروش بازار آشنا شوید.

 

ماوسی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما باشد

برای اکثر کاربران، ماوسی که ۳ دکمه استاندارد (که در آن چرخ اسکرول بعنوان دکمه سوم عمل می کند) داشته باشد، کافی است. اما برای کارهای خاص، به ماوس هایی که مخصوص این کارها طراحی شده اند، نیاز دارید.

ماوس های بازی: گیمرها همیشه باید روی یک ماوس مخصوص بازی سرمایه گذاری کنند. این کار شما را تبدیل به بازیکن بهتری نمی کند، اما بازی کردن را برای شما بسیار آسان تر می کند. بهترین ماوس گیمینگ دارای مزایای ارگونومیکی است و برای ساعت های طولانی بازی کردن استفاده از آن بسیار راحت تر است. همچنین این ماوس بازی دارای یک سنسور با کیفیتی بالاست که دقت ماوس را بسیار افزایش می دهد.

از همه مهمتر، ماوس گیمینگ دکمه هایی دارد که می توانید آنها را برای آسان تر کردن کارهای تکراری پیکربندی کنید.آیا باید در طول بازی بارها تفنگ تک تیرانداز خود را بالا بکشید یا از یک کیت پزشکی استفاده کنید؟ یک کلیک ساده می تواند این کار را انجام دهد. حتی می توانید ماکروهای پیچیده را به یک دکمه اختصاص دهید.

بسیاری از ماوس های بازی دارای سوئیچ های DPI هستند که می توانید از آنها برای جابجایی بین تنظیمات DPI بالاتر (برای سرعت بیشتر مکان نما) و تنظیم DPI پایین (برای کنترل روان تر و دقیق تر) استفاده کنید. در ادامه بیشتر در این زمینه توضیح خواهیم داد.

ماوس های مسافرتی: نوع اصلی دیگر ماوس تخصصی، ماوس مسافرتی است. بیشتر آنها فقط واحدهای استاندارد دو یا سه دکمه ای هستند که برای جمع و جور بودن کوچک شده اند. اکثر این ماوس ها بی سیم هستند، اپرچه برخی از کابل های کوتاه یا جمع شونده استفاده می کنند. معمولا این ماوس ها آنقدر مقرون به صرفه هستند که در صورت گم شدن می توانید به راحتی آنها را جایگزین کنید.

نکته اصلی ماوس مسافرتی توانایی قرار کرفتن آن در فضاهای کوچک و تنگ مانند کیف لپ تاپ یا کیف پول است و اغلب آنها با رعایت ارگونومی طراحی نشده اند. اگر زیاد در حال سفر هستید این ماوس ها عالی هستند، اما برای استفاده سنگین و طولانی مدت مناسب نیستند.

ماوس

ماوس های ارگونومیک برای استفاده های سنگین بهترند

ماوس های ارگونومیک طوری طراحی شده اند که به روشی طبیعی تر در دست شما قرار می گیرند و فشار روی انگستان و مچ شما را کاهش می دهند. دکمه های آنها نیز بیشتر در دسترس انگشتهای شما قرار دارند.

اینکه این گونه ماوس ها تا چه حد راحت هستند به شرایط بسیاری بستگی دارد، از جمله نوع گرفتنی که ترجیح می دهید. برخی از کاربران دوست دارند دست خود را صاف نگه دارند، در حالی که برخی دیگر گرفتن چنگال مانند را ترجیح می دهند.

اندازه ماوس یکی از فاکترهای راحتی آن است و در حالی که بسیاری از ماوس ها در دو نسخه راست دست و چپ دست ارائه می شوند، همه اینطور نیستند. در نتیجه اگر به دنبال یک ماوس ارگونومیک هستید، ابتدا چند ماوس را تست کنید و یا حداقل از جایی با ضمانت برگشت خرید کنید. همچنین می توانید به داشتن ماوس عمودی فکر کنید! این ماوس های عمودی نوع خاصی از ماوس های ارگونومیک هستند که بسیار خوشدست و خوب ظاهر شده اند.

عامل راحتی دیگری که اغلب نادیده گرفته می شود، فاکتور سر و صداست. هنگامی که سخت در حال کار کردن هستید، اکثر موس ها بی وقفه صدای کلیک تولید می کنند. حتی اگر این امر شما را آزار ندهد، ممکن است دیگران را در نزدیکی شما اذیت کند. برای حل این مشکل باید از یک موس بی صدا استفاده کنید.

ماوس

DPI (نقطه در اینچ) بالاتر صرفا به معنای بهتر بودن نیست.

یکی از مشخصات اصلی که برای تبلیغ ماوس خواهید دید، DPI یا نقطه در هر اینچ است. به عبارت ساده تر این شاخص نشان می دهد که نشانگر ماوس به ازای هر اینچ حرکت فیزیکی ماوس، تاچه اندازه حرکت می کند.

برای مثال یک صفحه نمایش ۴K با عرض ۳۸۴۰ پیکسل را در نظر بگیرید. برای حرکت دادن نشانگر از لبه چپ به راست، باید یک موس ۴۰۰DPI را تقریبا ۱۰ اینچ روی میز خود بکشید. فاصله ماوس ۳۰۰۰DPI چقدر است؟ حدود یک و نیم اینچ.

اما در حالی که قانون کلی مشخصات فنی این است که اعداد بالاتر همیشه بهتر هستند، در اینجا درست نیست. DPI نشان می دهد که نشانگر ماوس با چه سرعتی حرکت می کند و سریعتر همیشه بهتر نیست.

به توصیه های زیر توجه کنید:

  • اکثر کاربران عادی اصلا نیازی به نگرانی در مورد DPI ندارند.
  • DPI بالا برای نمایشگرهای با وضوح بالا یا تنظیمات چند مانیتور عالی است. این قابلیت به شما امکان می دهد سریع تر از صفحه نمایش عبور کنید.
  • برای بازی DPI بالا به شما امکان می دهد سریعتر عمل کنید و واکنش نشان دهید. DPI کمتر نیز به شما کنترل و دقت بیشتری می دهد. گیمرها به یک ماوس با تنظیمات DPI قابل تنظیم نیاز دارند.
  • برای فتوشاپ یا سایر برنامه هایی که به دقت بالایی نیاز دارند، DPI کمتر می تواند بهتر باشد.

ماوس

نرخ نظرسنجی (دقت ماوس) فقط تا حدودی مهم است

یکی دیگر از مشخصات کلیدی که برای ماوس ها گزارش می شود، نرخ نظر سنجی (Polling Rate) یا دقت ماوس است. این رقمی است که بر حسب هرتز (Hz) اندازه گیری می شود و نشان می دهد که ماوس در هر ثانیه چند بار موقعیت خود را به رایانه گزارش می دهد. عدد بالاتر به معنای دقت بیشتر و حرکت نرم تر است.

اگرچه جهش از ۵۰۰ هرتز به ۱۰۰۰ هرتز ممکن است بزرگ بنظر برسد، اما در واقع حرکتی از دو میلی ثانیه به یک میلی ثانیه است. بعید است که چشمان شما حتی متوجه این امر شوند. گیمرها نباید به سراغ ماوس کمتر از ۵۰۰ هرتز بروند، اما هر کس دیگری می تواند نرخ نظرسنجی را به کلی نادیده بگیرد.

 

تفاوت موس های نوری (اپتیکال) و موس های لیزری

ماوس های نوری و لیزری دو نوع متداول ماوس هستند که کمی در فناوری‌شان تفاوت دارند. تفاوت اصلی این دو این است که یک ماوس نوری از یک LED برای انعکاس سطح زیرین استفاده می کند، در حالی که ماوس لیزری از لیزر برای ردیابی حرکت استفاده می کند.

به همین دلیل شما فقط می توانید از موس های نوری روی سطوح صاف و مات استفاده کنید. اکثر موس های لیزری روی سطوح وسیع تری از جمله شیشه نیز کار می کنند.

ماوس های لیزری حساس تر هستند. آنها می توانند به رتبه بندی DPI بالاتری برسند، به این معنی که می توانند حرکات را با دقت بیشتری ردیابی کنند و همچنین سریعتر روی صفحه حرکت کنند. بنابراین ممکن است نیاز باشد حساسیت ماوس خود را کم کنید. این موضوع می تواند منجر به مشکلی به نام “شتاب” شود. یعنی زمانی که ماوس را سریع حرکت می دهید، نشانگر ماوس بیشتر از زمانی که آن را به آرامی حرکت می دهید حرکت می کند. این قضیه برای گیمرها یک کابوس است که بسیاری از آنها ثبات یک ماوس نوری را به دقت بیشتر موس لیزری ترجیح می دهند.

ماوس

ماوس های بی سیم اکنون بسیار بهتر شده اند

ماوس های بی سیم آنچنان پا به پای همتایان سیمدار خود پیش رفته اند که اکنون نکات مثبت آنها بسیار بیشتر از همه جوانب منفی است.

اول از همه باید بگوییم که تاخیر در ماوس های بی سیم تمام شده است. اگرچه گیمرها ممکن است همچنان سازگاری و قابلیت اطمینان مطلق را که با گزینه سیمی همراه است ترجیح دهند. اگر مدل مناسبی را انتخاب کنید، سال ها طول می کشد تا نیاز به تعویض باتری داشته باشید.

مزیت اصلی ماوس های بی سیم راحتی آن است. هیچ کابل درهم پیچیده ای دیگر در کار نیست و اگر از مدل ماوس بلوتوث استفاده کنید، پورت USB را اشغال نمی کند. میزان برد ماوس بی سیم نیز بسیار بهتر است. چرا که به شما امکان می دهد تا کامپیوتر متصل به پروژکتور یا تلویزیون را از فاصله ۳۰ فوتی کنترل کنید.

 

 

مدل بلوتوثی در میان ماوس های بی سیم بهترین است.

هنگام خرید ماوس بی سیم، انتخاب شما بین مدل فرکانس رادیویی (RF) یا بلوتوث است. ماوس های RF ممکن است کمی بیشتر پاسخگو باشند و راه اندازی آنها بسیار آسانتر است. به سادگی دانگلی را که همراه آن است وصل کنید. نقطه ضعف آن این است که دانگل یکی از درگاه های USB شما را متصل می کند و در صورت گم شدن آن کار ماوس را کاملا غیرممکن می کند. دستگاه های RF نیز بیشتر در معرض تداخل هستند.

اما مدل بلوتوثی راحت تر است. از یک درگاه USB گرانبها استفاده نمی کند و عمر باتری را به راحتی می تواند به یک یا دو سال برسد. همچنین اشتراک گذاری یک ماوس بین چندین کامپیوتر بسیار ساده تر است.

راه اندازی ماوس بلوتوثی به چند مرحله اضافی نیاز دارد و باید منتظر بمانید تا هنگام راه اندازی رایانه تان دوباره وصل شود. اما کارکرد ماوس های بلوتوث بیشتر از تمام انواع دیگر است.

ماوس

استفاده از یک صفحه لمسی در برابر ماوس چطور؟

به جای یک ماوس معمولی می توانید یک تاچ پد مستقل مشابه آنچه در لپ تاپ دارید، در نظر بگیرید. این کار برای بازی و ویرایش تصویر مناسب نیست، اما برخی از کاربران سیستم های مسبتنی بر لمس را بصری تر می دانند، بویژه حالا که نرم افزار دسکتاپ اغلب با در نظر گرفتن لمس طراحی می شود.

از نظر ارگونومی، طراحی صاف تر ممکن است برای همه کارایی نداشته باشد، اگرچه برخی از محصولات هوشمندانه از این موضوع عبور می کنند. برای مثال ماوس Arc مایکروسافت به هر شکلی که راحت تر می بینید منحنی می شود.

یک گزینه خیلی خوب داشتن ماوس با پشتیبانی لمسی است. این ماوس های معمولی با یک پنل حساس به لمس در بالا هستند که به شما امکان می دهد از حرکات پشتیبانی شده در برنامه هایتان استفاده کنید.

ماوس

حالا دیگر نحوه انتخاب ماوس را می دانید!

هنگام انتخاب ماوس، به این فکر کنید که می خواهید از آن برای چه کاری استفاده کنید. طراحان ممکن است راحتی و دقت یک ماوس لیزری ارگونومیک را ترجیح دهند، گیمرها ثبات یک ماوس نوری سیمی را ترجیح می دهند، و کاربران عمومی ممکن است پشتیبانی حرکتی یک صفحه لمسی و راحتی کار را انتخاب کنند.

امیدوارم با توصیه های موجود در این مقاله بتوانید بهترین انتخاب را در زمینه خرید یک ماوس مناسب برای کامپیوتر خوئ داشته باشید. شما هم اگر تجربه خاصی در این زمینه دارید و یا مورد ویژه ای در مورد خوب یا بد بودن ماوس به ذهنتان می رسد، می توانید در قسمت نظرات آن را با ما و مخاطبان چطوبا در میان بگذارید.

در پایان در جدول زیر می توانید با ۱۰ نمونه از بهترین ماوس های موجود در بازار آشنا شوید. برای بررسی بیشتر هر کدام از آنها کافی است روی گزینه “بررسی قیمت” کلیک کنید.

تصویر

برند

مشخصات

امتیاز کاربران

بررسی قیمت

ماوس بی‌ سیم لاجیتک مدل M185

*نوع اتصال بی سیم

*نوع رابط دانگل *اپتیکال

*محدوده دقت 800 تا 1600

ماوس بی‌ سیم لاجیتک مدل M170

*نوع اتصال بی سیم

*نوع رابط دانگل *نوع حسگر لیزری

*دارای یک عدد باتری

ماوس بی سیم تسکو مدل TM-666w

نوع اتصال بی سیم

*نوع رابط دانگل نوع حسگراپتیکال

*محدوده دقت 800 تا 1600

*دارای دو عدد باتری

ماوس اونیکوما مدل CW902

*نوع اتصال با سیم 

*نوع رابط USB *نوع حسگر اپتیکال 

*محدوده دقت بیش از 3200 *دارای 7 کلید

ماوس تسکو مدل TM2018N

نوع اتصال: با سیم نوع

رابط: USB

نوع حسگر: اپتیکال

محدوده دقت: 1600 تا 3200

ماوس لنوو مدل M20

نوع اتصال: با سیم نوع

رابط: USB محدوده دقت: 800 تا 1600

ماوس مخصوص بازی تسکو مدل TM 2021

نوع اتصال: با سیم

نوع رابط: USB

نوع حسگر: اپتیکال

محدوده دقت: 1600 تا 3200

ماوس بی سیم شیائومی مدل Silent Edition

نوع اتصال: بی سیم

نوع رابط: بلوتوث، دانگل

محدوده دقت: 800 تا 1600

تعداد باتری: دو عدد

ماوس ریزر مدل DeathAdder Essential

نوع اتصال: با سیم

نوع حسگر: اپتیکال محدوده دقت: بیشتر از 3200

ماوس بی‌سیم جنیوس مدل NX-7005

نوع اتصال: بی سیم

نوع رابط: دانگل نوع حسگر: اپتیکال محدوده دقت: 800 تا 1600

تعداد باتری: یک عدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *