ویژگی های اندروید ۱۳: هر آنچه که تاکنون می دانیم

اندروید 13

اندروید ۱۲ به تازگی روی مجموعه کوچکی از بهترین گوشی‌های هوشمند جهان عرضه شده است، اما ما در حال حاضر منتظر اندروید ۱۳ هستیم. نسخه بزرگ بعدی سیستم عامل موبایل گوگل قبلاً دو پیش‌نمایش توسعه‌دهنده و اکنون نسخه بتا داشته است. علاوه بر این، به نظر می رسد که در مقایسه با سال گذشته، ممکن است در سال جاری شاهد عرضه زود هنگام نسخه پایدار باشیم.

در زیر، به آنچه از نسخه اصلی اندروید آینده انتظار داریم، نگاه می‌کنیم.

 

اندروید ۱۳: نام و تاریخ انتشار

قبل از اندروید ۱۰، گوگل نسخه‌های سیستم‌عامل خود را به نام شیرینی نامگذاری می‌کرد. اگرچه به طور عمومی به یک شماره تغییر یافته است، اما اغلب هنوز به نسخه های داخلی به عنوان قنادی اشاره می کند. به لطف اولین پیش نمایش توسعه دهندگان، ما می دانیم که نام رمز اندروید ۱۳ “Tiramisu” است. این اولین بار پس از مدت‌هاست که می‌بینیم گوگل تا این حد از نام رمز استفاده می‌کند.

در مورد تاریخ انتشار اندروید ۱۳، گوگل برنامه ای را به اشتراک گذاشته است. با قضاوت بر اساس آن زمان‌بندی، ما انتظار داریم حداقل دو پیش‌نمایش توسعه‌دهنده، حداقل چهار نسخه بتا و یک راه‌اندازی پایدار در آگوست ۲۰۲۲ (مردادماه ۱۴۰۱) ارائه شود. با این حال، همه چیز می‌تواند از هم‌اکنون تا آن زمان به‌طور قابل‌توجهی تغییر کند.

اندروید ۱۲ یکی از مهم‌ترین تغییرات رابط کاربری سیستم عامل را در سال‌های اخیر با Material You به ارمغان آورد. رابط جدید گزینه‌های شخصی‌سازی بهتر، از کنترل‌های پالت رنگ مبتنی بر کاغذ دیواری گرفته تا انیمیشن‌های بصری‌تر را امکان‌پذیر می‌کند. به نظر نمی رسد که اندروید ۱۳ این ویژگی ها را به طور اساسی تغییر دهد، اما گوگل همچنان می خواهد ویژگی ها و طراحی های جدیدی را ارائه کند.

هنگامی که اولین پیش نمایش توسعه دهندگان را راه اندازی شد، گوگل اسکرین شات های بالا را به اشتراک گذاشت(یه سری عکس که روی سایت اضافه می کنم). به نظر می رسد نسخه ۲۰۲۲ اندروید به شما امکان می دهد که نمادهای خود را دقیقاً مانند سایر قسمت های سیستم عامل با اندروید ۱۲ قالب بندی کنید.

متأسفانه در اینجا دو مشکل وجود دارد. اولین مورد این است که این فقط در دستگاه‌های پیکسل در دسترس خواهد بود، حداقل زمانی که برای اولین بار راه‌اندازی شود. مورد دوم این است که این فقط با برنامه‌هایی کار می‌کند که توسعه‌دهنده، یک نماد تک رنگ برای استفاده از Material شما در آن قرار داده است.

به عبارت دیگر، زمانی که اندروید ۱۳ برای اولین بار ارائه می شود، انتظار یک تجربه قالب‌بندی کاملا قوی و کامل را نداشته باشید. ممکن است مدتی طول بکشد تا این امر واقعاً به همان اندازه خودکار شود که Google تصور می کند.

 

گزینه های طرح زمینه Material You بیشتر در اندروید ۱۳

شایعه‌ای بر اساس کد فاش شده است که اندروید ۱۳ می‌تواند گزینه‌های تم رنگی موجود را با ارائه چهار پالت جدید مربوط به سایه‌های خاص یا رنگ‌های مکمل گسترش دهد. این موضوع بعداً در اندروید ۱۳ DP2 تأیید شد، اگرچه این ویژگی هنوز فعال نیست.

این تجربیات عبارتند از TONAL_SPOT، VIBRANT، EXPRESSIVE و SPRITZ. در حالی که دو گزینه اول به طور قابل توجهی مشابه هستند، دو گزینه دوم با سیستم موضوعی فعلی اندروید ۱۲ فاصله زیادی دارند. ظاهراً «اکسپرسیو» به رنگ‌هایی تکیه می‌کند که مستقیماً از بک گراند تهیه نمی‌شوند، در حالی که «Spritz» رنگ‌های خنثی‌تری را در مقیاس خاکستری انتخاب می‌کند.

شاید این کنترل کاملاً دقیقی نباشد که بسیاری از کاربران به دنبال آن هستند، اما می تواند یک شروع باشد.

اندروید 13

انتخاب ساعت قفل صفحه نمایش در اندروید ۱۳

اندروید ۱۳ به کاربران این امکان را می دهد که بین دو سبک ساعت در صفحه قفل انتخاب کنند. کاربران می‌توانند طرح‌بندی تک خطی یا طرح‌بندی دو خط فعلی را انتخاب کنند. با رفتن به Settings > Display > Lock Screen می توانید به راحتی به این ویژگی دسترسی داشته باشید.

 

در اندروید ۱۳ ویجت در حال پخش بروزرسانی شده

پخش کننده رسانه ای که در قسمت اعلان شما ظاهر می شود ظاهر جدیدی خواهد داشت. در اولین نسخه بتا، ما همچنین دیدیم که نوار پیشرفت هنگام پخش آهنگ یک خط لرزان ایجاد می کند. با این حال، مشخص نیست که آیا این تغییرات منحصر به گوشی پیکسل خواهد بود یا خیر.

 

اندروید ۱۳: بهبود عملکرد

اندروید ۱۲ در چندین ابزار جدید از جمله پشتیبانی از اسکرین شات اسکرول کامل شده و حالت یکدستی، تنظیمات چرخش خودکار هوشمندتر و ویژگی AppSearch را معرفی کرد. اما اندروید ۱۳ چه چیزی می تواند به ارمغان بیاورد؟

 

پشتیبانی از اسکنر QR بصری تر در اندروید ۱۳

اسکن کد QR در اندروید بیهوده و دست و پا چلفتی است، اما این موضوع می تواند مربوط به گذشته باشد. یک دکمه جابجایی سریع در اولین پیش نمایش توسعه دهنده معرفی شد، اما کار نکرد اما در دومین پیش نمایش توسعه دهنده شروع به کار کرد. عملکرد ساده است، اما حداقل دیگر به یک برنامه جداگانه برای آن نیاز نخواهید داشت!

 

پشتیبانی داخلی از بلوتوث LE صوتی در اندروید ۱۳

صدای بی‌سیم در نسخه بعدی اندروید تقویت می‌شود. این دستگاه از بلوتوث LE Audio و کدک ارتباطات دارای پیچیدگی (LC3) پشتیبانی خواهد کرد. کدک بسیار بزرگ است، مصرف انرژی کمتر و کیفیت صوتی بهبود یافته در دستگاه های پشتیبانی شده را تبلیغ می کند.

 

«مزاحم نشوید» اکنون به «حالت اولویت» برگردانده شده است

در دومین پیش‌نمایش توسعه‌دهنده، گوگل Do Not Disturb را به حالت اولویت‌دار تغییر نام داد. ما باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا گوگل نظر خود را دوباره در این مورد تغییر می دهد یا خیر.

 

اندروید ۱۳ حالت بی‌صدا واقعاً بی‌صدا است

وقتی تلفن خود را روی بی‌صدا تنظیم می‌کنید، باید واقعاً بی‌صدا باشد. با این حال، ارتعاشات (ویبره) هنوز در این حالت اتفاق می افتد. با این حال، در اندروید ۱۳، حالت بی‌صدا همه چیز را غیرفعال می‌کند و در هنگام استفاده از تلفن، سکوت واقعی را به شما می‌دهد.

 

انتخابگر خروجی صدا بازسازی شده است

اندروید ۱۳ بر روی انتخابگر خروجی صدا دوباره کار می کند. این عمدتاً یک طراحی مجدد زیباشناختی است تا بهتر با طرح Material You مطابقت داشته باشد، اما تغییر به یک سیستم خروجی جدید را بسیار آسان‌تر می‌کند.

 

تنظیمات “دو زبانه” برای هر برنامه

اگر چند زبانه هستید، این می‌تواند بهترین افزودنی برای Android 13 باشد. اولین پیش‌نمایش توسعه‌دهنده شامل تغییر زبان برای هر برنامه است. این امر به کاربران اجازه می دهد تا زبان های خاصی را برای برنامه های خاص، جدا از تنظیمات سیستم، تنظیم کنند.

 

پروفایل های ثانویه برای پرداخت های NFC

بر اساس تعهدات انجام شده در جولای ۲۰۲۱ (h/t XDA)، اندروید ۱۳ می تواند به چندین کاربر در یک دستگاه اجازه دهد تا سرویس پرداخت NFC خود را در پروفایل مربوطه خود راه اندازی کنند.

 

ارائه کلیپ بورد اصلاح شده

وقتی متنی را در اندروید ۱۳ کات می کنید یا کپی می‌کنید، یک کادر هشدار جدید را در گوشه سمت چپ پایین می‌بینید (عکس بالا را ببینید). این نه تنها به شما یک نمایش بصری از آنچه در کلیپ بورد خود دارید می دهد، بلکه می توانید به سرعت روی نماد مداد ضربه بزنید تا آن متن را ویرایش کنید. سپس، وقتی متن را جای‌گذاری کنید، متن ویرایش شده را دریافت خواهید کرد. این یک تغییر کوچک است اما می تواند پیامدهای بزرگی بر قابلیت استفاده از متن در اندروید داشته باشد.

 

کنترل خانه هوشمند در حالت قفل

اگر می‌خواهید قسمتی از خانه هوشمند خود را کنترل کنید، باید قفل تلفن خود را باز کنید – حتی اگر یک کلید مستقیم روی صفحه قفل داشته باشید. با این حال، در صورت انتخاب در اندروید ۱۳، می‌توانید این محدودیت را دور بزنید. کافیست به بخش Lock Screen تنظیمات اندروید بروید و کلید مربوطه را فعال کنید. برای حفظ حریم خصوصی و امنیت کاربر، این ویژگی به طور پیش‌فرض خاموش خواهد بود.

 

به روز رسانی حریم خصوصی و امنیتی

حریم خصوصی و امنیت همیشه برای Google مهم است. با هر نسخه جدید اندروید، این شرکت سیستم عامل را ایمن تر و خصوصی تر می کند و کاربر کنترل بیشتری روی چیزهایی دارد که بیشترین اهمیت را دارند. اندروید ۱۳ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

انتخابگر عکس خصوصی

وقتی فایلی را با یک برنامه اندروید به اشتراک می گذارید، انتخابگر فایل که ظاهر می شود بسیار ایمن است. به برنامه اجازه نمی دهد به همه فایل های شما دسترسی داشته باشد، فقط به فایلی که شما انتخاب می کنید. اما انتخابگر عکس اینقدر امن نبوده است. با این حال، در نسخه جدید اندروید، این ویژگی در حال تغییر است.

انتخابگر عکس اندروید ۱۳ مستقیماً در خود Android ساخته می‌شود، که انتخاب عکس‌های حافظه داخلی و ابری را در بین برنامه‌ها جهانی می‌کند. برای اینکه این خبر حتی بهتر شود، برای دیدن این ویژگی به اندروید ۱۳ نیازی نخواهید داشت: Google این ویژگی را به همه گوشی‌های اندروید ۱۱ و اندروید ۱۲ با استفاده از فروشگاه Google Play (به استثنای تلفن‌های مبتنی بر Android Go) اعمال می‌کند.

 

NEARBY_WIFI_DEVICES

اگر برنامه ای نیاز به مکان یابی دستگاه های Wi-Fi نزدیک در Android 12 داشته باشد، احتمالاً به مجوز نیاز ندارد. این یک ویژگی ناامن است. در اندروید ۱۳، گوگل مجوز جدید NEARBY_WIFI_DEVICES زمان اجرا را معرفی می کند که به آن برنامه ها گزینه جدیدی می دهد که نیازی به دسترسی بی مورد به موقعیت مکانی ندارد.

 

مجوز اعلان ها اندروید ۱۳

 

در آخرین نسخه‌های پایدار اندروید، باید به برنامه‌ها اجازه دسترسی به برخی ویژگی‌ها مانند موقعیت مکانی، دوربین و میکروفون را بدهید. هنگامی که اندروید ۱۳ وارد می شود، باید همین کار را برای اعلان ها انجام دهید.

 

مجوزهای ریز برای رسانه

این مشابه مجوز اعلان‌هایی است که در بالا توضیح داده شد. در Android 12 و نسخه‌های قبلی، وقتی برنامه‌ای می‌خواهد به فایل‌های رسانه در حافظه محلی دستگاه دسترسی پیدا کند، باید مجوز بخواهد. این مجوز – READ_EXTERNAL_STORAGE – به برنامه امکان دسترسی به انواع رسانه‌ها را می‌دهد تا فقط به رسانه‌های خاص مورد نیاز. با این حال، اندروید ۱۳ به این شکل کار نخواهد کرد. برای هر نوع رسانه ذخیره شده باید مجوز بدهید:

این سه مجوز عبارتند از:

 

  • READ_MEDIA_IMAGE – برای تصاویر و عکس‌ها
  • READ_MEDIA_VIDEO – برای فایل های ویدئویی
  • READ_MEDIA_AUDIO – برای فایل های صوتی

اکنون، ممکن است فکر کنید که اعطای سه مجوز مختلف به یک برنامه چقدر ناخوشایند خواهد بود. گوگل برای این کار از قبل برنامه ریزی کرده است. وقتی برنامه ای READ_MEDIA_IMAGE و READ_MEDIA_VIDEO را همزمان درخواست می کند، یک کادر محاوره ای برای هر دو مجوز می بینید.

مزیت در اینجا این خواهد بود که کاربران نگران نباشند که یک برنامه به همه ی فایل های رسانه آنها دسترسی بیش از حد دارد. این حرکت دیگری در مسیر درست به سمت حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر در اندروید است.

 

اتصال سریع یکپارچه اندروید ۱۳

Fast Pair یک ویژگی فوق العاده است. این امکان را به شما می دهد تا به سرعت گوشی خود را با لوازم جانبی مانند هدفون بلوتوث جفت کنید. به جای نیاز به اضافه کردن دستی آنها، تلفن شما به سادگی به شما هشدار می دهد که چیزی در اطراف است و از شما می پرسد که آیا می خواهید با آن جفت شوید.

در Android 13، Fast Pair مستقیماً در سیستم عامل تعبیه شده است که استفاده از آن را آسان‌تر می‌کند.

اندروید 13

اندروید ۱۳: ارتقاء در زیر پوست

جزئیات فعلی حاکی از آن است که گوگل تغییراتی را در اندروید ۱۳ در زیر پوست انجام خواهد داد. مدیریت مجوزها و مصرف باتری ممکن است یک بار دیگر، نپ تاکس (nip-tucks) خاصی را دریافت کند.

 

استفاده کارآمد از سخت افزار در اندروید ۱۳

یک شایعه حاکی از آن است که به لطف TARE یا The Android Resource Economy می‌توان بهینه‌سازی انرژی بهتری را در سیستم عامل مشاهده کرد.

طبق گزارش XDA، این ویژگی ظاهراً یک سیستم مدیریت انرژی پیچیده‌تر است که به وظایف درخواست شده توسط برنامه‌ها بر اساس میزان کم باتری دستگاه اجازه می‌دهد یا اجازه نمی‌دهد. این موضوع بسیار پیچیده به نظر می‌رسد و داده‌های کافی برای توضیح کامل آن وجود ندارد، اما می‌تواند ویژگی‌ای باشد که در هفته‌های آینده باید منتظر خبرهای آن باشید.

 

به روز رسانی های متفرقه در اندروید ۱۳

اکنون قالب بندی متون غیر لاتین آسان تر خواهد بود تا خواناتر و صیقلی تر باشد.

خط های غیر لاتین (فارسی، تامیل، برمه، تلوگو، تبتی و غیره) اکنون با ارتفاع خط تطبیقی ​​بهتر به نظر می رسند. افرادی که از حروف آوایی استفاده می کنند (مانند کسانی که به زبان ژاپنی و چینی صحبت می کنند) اکنون برای انجام جستجو و تکمیل خودکار متن ها کار آسان تری خواهند داشت. این به دلیل یک API تبدیل متن جدید است که در اندروید ۱۳ گنجانده شده است.

فونت ها و شکلک ها از ۱COLRv پشتیبانی خواهند داشت. این امر به آنها کمک می کند تا به سرعت رِندر شوند و تقریباً در هر اندازه ای عالی به نظر برسند.

اینها همه ویژگی های اندروید ۱۳ هستند که تاکنون از آنها می دانیم. آیا در مورد نسخه بعدی سیستم عامل گوگل هیجان زده اید؟ برای دیدن چه چیزی بیشتر هیجان زده هستید؟ حتما در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *