۱۰ نکته طلایی برای استفاده از کولر گازی در تابستان

کولر گازی

اینک داریم به روزهای داغ و طاقت فرسای تابستان نزدیک می شویم. شاید اولین خواسته و آرزویی که هنگام ورود به خانه داریم، احساس هوای خنک و دلپذیر روی پوستمان است! اگر دستگاه تهویه هوای شما به طور موثر کار نکند، از داشتن این آرامش شیرین محروم خواهید شد. در عوض، نهایتا برای سرمایش ناکافی هزینه قبض برق بیشتری را پرداخت خواهید کرد.

برای پیشگیری از هزینه های بالا و سرمایش ناکارآمد، مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که برای تعمیر و نگهداری منظم کولر گازی خود برنامه ریزی کنید (بهترین وقت برای این کار قبل از گرمترین ماه های سال است).

نکات زیر را می توانید برای استفاده از کولر گازی در تابستان رعایت کنید تا خانه خود را خنک و مصرف برق خود را بصورت بهینه نگه دارید.

 

نکات طلایی برای استفاده بهینه از کولر گازی

دستگاه های تهویه مطبوع دستگاه های قدرتمندی هستند، اما می توانند نسبت به محیط اطراف حساس باشند. کار تعمیر و نگهداری از این دستگاه ها اگر نادیده گرفته شود، ممکن است باعث ایجاد مشکلات و تعمیرات بیشتر شود. با اجرای نکات زیر برای به حداکثر رساندن استفاده بهینه از کولر گازی خود از هر مشکل احتمالی در تابستان پیشگیری کنید:

 • درها و پنجره ها را ببندید. وقتی درها و پنجره ها باز هستند، هوای مطبوع شما به راحتی می تواند خارج شود. اگر نیاز به خارج کردن هوا از خانه دارید، کولر گازی خود را خاموش کنید. خنک کردن محله وظیفه شما نیست!
 • نشتی ها را در اتاق ها، زیر درها، اطراف پنجره ها و غیره بپوشانید. نشت هوا می تواند مشکل بزرگی برای از دست دادن کارایی باشد. هوای خنک خانه شما به بیرون نشت می کند و می تواند منجر به کار کردن بیش از حد نیاز کولر گازی شود. این قضیه موجب افزایش هزینه های قبض شما می شود.
 • ترموستات را تنظیم کنید یا به آن برنامه دهید و سپس آن را کنار بگذارید. مدام سر و کله زدن با تنظیمات ترموستات می تواند باعث شود سیستم شما بیشتر از آنچه نیاز است کار کند، چرخه های روشن و خاموش مکرر داشته باشد و بطور کلی منجر به آسایش کمتری در خانه شود.
 • کندانسور (تقطیرکننده) کولر گازی خود را سایه بان بزنید. کندانسور سایه بان دار بسیار کارآمدتر است. فقط مطمئن شوید که به قوانین شماره ۵ پایبند است.
 • جریان هوا را در اطراف کندانسور خود به حداکثر برسانید. گیاهان یا هر چیز دیگری که می تواند جریان هوا را مختل کند باید حداقل ۲ فوت (۰٫۶ متر) از کولر گازی شما فاصله داشته باشد. حداکثر جریان هوا به حداکثر کارایی کولر گازی شما منجر می شود.
 • فیلترهای کولر گازی خود را تعویض کنید. باز هم حداکثر جریان هوا به معنای حداکثر کارایی است. یک فیلتر کثیف نه تنها کیفیت هوای داخل خانه را تغییر نمی دهد، بلکه می تواند جریان هوا را کاهش دهد و کار تهویه مطبوع شما را سخت تر کند.
 • از رجیسترها (دستگاه های تعدیل گرما) برای کنترل دما استفاده نکنید. هنگامی که رجیسترها را باز و بسته می کنید، با هوای خنک کننده ای که برای خنک کردن در نظر گرفته شده، آمیخته می شود و ممکن است به سیستم شما آسیب برساند. در نتیجه آسایش و خنکای خانه شما کمتر می شود.
 • اگر به کنترل تخصصی و جداگانه برای هر اتاق در خانه خود نیاز دارید، روی یک سیستم زونینگ (منطقه بندی شده) سرمایه گذاری کنید. شما می توانید کارکرد کولر گازی خانه خود را به اتاق ها یا گروه هایی از اتاق ها با میزان سرمایش و کارایی مشخص، تقسیم کنید.
 • ترموستات خود را در دمای معقول تنظیم کنید. ترموستاتی که در دمای پایین تر تنظیم می شود، لزوما سریع تر خنک نمی شود. در واقع کولر گازی شما به مدت بیشتری کار می کند که باعث افزایش قبوض آب و برق می شود.

 

 • و مهمترین نکته این که هر سال با یک تکنسین مرتبط با این کار تماس بگیرید تا بتوانید از تعمیرات گرانتر و احتمالا تعویض کولر گازی خود جلوگیری کنید. یک تکنسین می تواند مجموعه ای از کارهای ضروری کولر گازی را بررسی کند از جمله:
 • دقت ترموستات
 • سطوح سردکن
 • نشتی های احتمالی
 • اجزای الکتریکی
 • موتورها و تسمه ها

کولر گازی

مزایای صرفه جویی در انرژی کولر گازی

۳ مزیت اساسی برای به حداکثر رساندن استفاده بهینه از کولر گازی در تابستان وجود دارد: هزینه، راحتی و حفاظت از محیط زیست. حفظ بهره وری کولر گازی می تواند به شما در صرفه جویی در هزینه کمک کند و خانه شما را راحت تر و سازگار با محیط زیست کند.

 • هزینه

نصب یک واحد AC (کولر گازی) کارآمد ممکن است یک سرمایه گذاری گران باشد، اما می تواند در هزینه های تهویه مطبوع صرفه جویی کند. اگر بودجه کافی ندارید، ممکن است خرید یک کولر گازی جدید هزینه هنگفتی بدون برگشت بنظر برسد؛ با این حال یک کولر گازی با راندمان بالا می تواند ۲۰ تا ۴۰ درصد در هزینه انرژی سالانه صرفه جویی کند.

 • راحتی

داشتن یک کولر گازی کارآمد که به درستی از آن نگهداری می کنید، می تواند شما را برای مدتی طولانی در خانه خود راحت نگه دارد. اگر خانه شما نشتی داشته باشد، کولر گازی شما ممکن است اضافه کار کند و همچنان در خانه خود احساس گرما کنید. عایق کاری خانه و افزودن یک ترموستات قابل برنامه ریزی می تواند با اطمینان از اینکه کولر گازی شما در زمانی که به آن نیاز دارید در اوج عملکرد است و در صورت عدم نیاز به آن لستراحت می کند، راحتی و آسایش شما را افزایش می دهد.

 • حفاظت از محیط زیست

با کاهش مصرف انرژی خانه، بهینه سازی راندمان تهویه مطبوع می تواند خانه شما را سبزتر (حافظ محیط زیست) کند. تهویه مطبوع و سایر وسایل مصرف کننده انرژی می توانند اثرات پرهزینه بر محیط داشته باشند. اما نگهداری از کولرهای گازی یا جایگزینی وسایل سرمایشی ناکارآمد با کولرهای گازی کارآمد به این معنی است که شما سهم خود را برای حفظ منابع طبیعی پرداخت کرده اید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *