راهنمای خرید بهترین عود (بخور)

incense 1 راهنمای خرید بهترین عود (بخور)

عود یکی از قدیمی ترین عطرهای جهان است. مردم برای قرن ها از آن در مراسم تشریفاتی و همچنین در خانه استفاده می کردند.

عود برای بسیاری از مردم و فرهنگ‌هایی که از آن در مراسم مذهبی خود استفاده می‌کنند، اهمیتی فرهنگی دارد. استفاده های اولیه آن را می توان در جوامع باستانی در مصر، هند و چین ردیابی کرد. در آن دوره های اولیه، این یکی از مناسک و تشریفات دینی بود. این موج تا امروز نیز ادامه دارد، زیرا مردم با مذاهب مختلف در عبادتگاه ها عود می‌سوزانند. بسیاری نیز انتخاب می کنند که عود را در خانه بسوزانند، چه برای تشریفات و چه برای عطر آن.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام محصول عود را بخرید، باید چند فاکتور را در نظر داشته باشید. برای چه کاری از عود استفاده خواهید کرد؟ چه رایحه ای را ترجیح می دهید؟ همچنین باید شکل عود، کشور مبدا و قیمت آن را در نظر بگیرید.

چگونه بهترین عود را انتخاب کنیم

عود چیست؟

عود از مواد طبیعی معطر ساخته شده است. مواد قابل احتراق در مواد طبیعی گنجانده شده است که به آنها اجازه آتش گرفتن و برآمدن دود می دهد. مواد معمول عود شامل کندر، مر، دارچین، نعناع هندی و چوب صندل است.

 

رایحه

بیشتر عود ها از ترکیبی از گیاهان تهیه می شوند. گل ها؛ روغن معطر؛ مواد درخت کندر مانند چوب صندل، چوب سدر و مر و مواد دیگر مانند ادویه جات. اگر عطر عود مورد علاقه خود را نمی شناسید، در نظر بگیرید که از کدام عطرها در موارد دیگر مانند لوسیون دست یا عطر استفاده می کنید. اگر رایحه های ملایم و شیرین را دوست دارید، عود با نت های گلی ممکن است بهترین باشد. اگر چیزی خاکی را ترجیح می دهید، رایحه ای مانند چوب صندل ممکن است بیشتر برای شما جذاب باشد.

 

کشور مبدا

عود در تعدادی از کشورها از جمله ایران ساخته می شود، با این حال، برخی از دوستداران بخور انواع بین المللی را ترجیح می دهند، اغلب از کشورهایی با سابقه طولانی در سوزاندن عود برای مراسم دارند دو کشور ژاپن و هند هستند.

 

ژاپن به دلیل تولید برخی از بهترین عود های دنیا شناخته شده است. برخی از معتبرترین برندهای عود ژاپنی به سده ۱۸۰۰ باز می‌گردد. استفاده از عود در این کشور به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح یا بیشتر برمی گردد. به عنوان بخشی از آیین بودایی، مراسم چای، هنر و حتی نبرد سامورایی، جای تعجب نیست که بسیاری از عود های ژاپنی از کیفیت بالایی برخوردار هستند. چوب صندل و آگاروود در کنار رزین درخت و اسانس از جمله مواد اصلی هستند. خبره های عود ممکن است به دنبال بخور ژاپنی باشند که از درختان نادر به طور فزاینده ای ساخته شده است. ژاپن عودها را برای سوزاندن مستقیم و غیر مستقیم بخور ارائه می دهد.

 

هند یکی دیگر از کشورهایی است که تاریخچه غنی و با سابقه استفاده از عود دارد. تاریخ هند با این عطر حتی چند قرن قبل از ژاپن است. مانند ژاپن، بخور دادن در هند به شدت با آیین‌های چندین دین مرتبط است. بوداها، در برخی از قدیمی ترین متون مقدس هندو، به طور طولانی به استفاده از بخور اشاره می کنند. بخور هندی از کندر، مر و چوب صندل همراه با ادویه هایی مانند میخک و زردچوبه تهیه می شود. عود استیک و مخروط بخور در هند محبوبیت خاصی دارند.

عود

سوزاندن مستقیم در مقابل غیر مستقیم

دو وسیله اصلی برای سوزاندن عود وجود دارد. اگر از قبل عود می‌سوزانید، احتمالاً با بخور دادن مستقیم آشنا هستید. این بدان معناست که چوب عود ، مخروط یا کلاف به طور مستقیم با شعله روشن می شود. از آنجاست که عود اخگر می کند و دود از خود متصاعد می کند.

 

سوزاندن غیر مستقیم چندان رایج نیست. به جای روشن کردن مستقیم عود دادن، یک آیتم قابل اشتعال متفاوت روشن می کنید – معمولاً زبانه های زغال چوب. هنگامی که زبانه آتش گرفت، شعله خاموش می شود و زبانه درخشان را در بستر کوچکی از ماسه قرار می دهید. از آنجا تکه های عود در بالای زبانه قرار می گیرد. قطعات عود به زودی شروع به انتشار دود معطر می کنند.

 

عودی که برای سوزاندن غیرمستقیم استفاده می شود اغلب به عنوان عود شل نامیده می شود. عود شل از گیاهان خشک، رزین، پودر و گل تشکیل شده است. با این حال، قطعا سوزاندن آن بیشتر دردسرساز است، و برای استفاده موثر از آن باید زغال چوب در دسترس داشته باشید.

ویژگی های بخور دادن که باید هنگام خرید در نظر داشت

 

شکل/فرم

استیک(stick): عود چوبی تا حد زیادی محبوب ترین شکل است. همانطور که از نام آن پیداست، یک چوب در نوک آن روشن می شود تا سوزاندن آسان باشد. بخور عود با یک الگوی آرام‌بخش و ثابت دود آزاد می‌کند. برخی از عود های چوبی شامل چوب نازک‌تری از بامبو هستند که در یک نگهدارنده عود قرار می‌گیرند و قرار است سایر چوب های عود در تمام طول مسیر سوزانده شوند.

 

مخروط: این مدل عودها به شکل یک مخروط به صورت متراکم بسته بندی می شوند. نوک آن را به مدت پنج تا ده ثانیه روشن می کنید و سپس شعله را خاموش می کنید. سپس مخروط را در یک کاسه عود یا جاعودی قرار می دهند که مخصوص مخروط های عود است. دود پخش می شود تا زمانی که مخروط به توده ای از خاکستر تبدیل شود. مخروط های عود در اندازه های بزرگ هستند و برای فضاهای وسیع به خوبی کار می کنند.

 

کویل: عود کویل به دو صورت کلاف تخت و کلاف آویزان وجود دارد. بخور کویل می تواند یک تجربه مراقبه ایجاد کند، زیرا دود منتشر شده از مارپیچ در حال کوچک شدن می تواند آرامش بخش باشد. هم عود آویزان و هم کویل تخت نیاز به نوع خاصی از نگهدارنده عود دارند.

 

بخور رزینی: عودی است که به خالص ترین شکل آن تقطیر شده است. عود رزینی از ریشه های پوست، چوب و یا شیره درختان و درختچه های مختلف به دست می آید. رایحه عود رزینی غنی، عمیق و قوی است. همچنین برای فضاهای بزرگ یک انتخاب عالی بشمار می رود. برای بخور رزینی به مواد اضافی نیاز دارید: قرص زغال چوب، کاسه بخور یا ذغال سوز و ماسه. قرص زغالی را برای چند دقیقه روشن کنید، تا جایی که بدرخشد و شروع به خاکستر شدن کند. سپس، زغال چوب را در یک کاسه پر از ماسه قرار دهید. اجازه دهید حرارت به کل قرص زغالی پخش شود، سپس چند تکه بخور رزینی روی آن قرار دهید. قطعات بخور شروع به دود شدن می کنند و عطر آزاد می کنند.

 

عود طناب: بخور طناب در نپال و تبت رایج است، بخور طناب از گیاهان خشک شده و سایر موادی که به طناب قابل سوزاندن بافته می شود، ساخته می شود. بخور طناب اغلب در آیین‌های هندو و بودایی استفاده می‌شود، بنابراین ویژگی فرهنگی آن کمی بیشتر از سایر اشکال بخور سابقه دارد.

 

نکاتی در مورد عود

روی یک نگهدارنده عود با کیفیت سرمایه گذاری کن. مدلهای زیادی برای انتخاب وجود دارد. جاعودی چوبی ، که یک طرف آن با سوراخی برای نگه داشتن چوب عود به سمت بالا منحنی می شود، بسیار محبوب هستند. کاسه‌های عود نیز همین‌طور هستند.

مراقب ریه هایت باش. افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم احتمالا باید از عود اجتناب کنند، زیرا دود می تواند ریه ها را بیشتر تحریک کند. اگر بچه یا حیوان خانگی دارید، از بخور دادن در اطراف آنها خودداری کنید.

احتیاط کن. چوب عود را دور نیندازید مگر اینکه کاملاً خاموش شده باشد. یک چوب عود که هنوز روشن است می تواند یک چیز قابل اشتعال را لمس کند و آتش ایجاد کند.

عود

سوالات متداول

آیا عود  برای حیوانات خانگی بی خطر است؟

به طور کلی، سوزاندن و بخور دادن در اطراف حیوانات خانگی توصیه نمی شود. گربه ها و سگ ها می توانند ریه های حساسی داشته باشند. با این حال، می توانید با سوزاندن بخور در اتاقی با تهویه مناسب یا سوزاندن آن در اتاقی جدا از حیوان خانگی خود، خطرات را کاهش دهید.

 

آیا بخور می تواند آتش بگیرد؟

عود به راحتی آتش نمی گیرد. این اتفاق معمولا زمانی اتفاق می افتد که خاکستر عود روی فرش یا سایر مواد قابل اشتعال می افتد. ما توصیه نمی کنیم عود را بدون مراقبت بسوزانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *